نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر نقلی » جهان‌کتاب

اهدای خرس افتخاری جشنواره فیلم برلین به نویسنده سینمای آلمان شرقی

۲۸ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۵۱

گزارشگر :

با اهداي خرس افتخاری جشنواره بین‌المللی فیلم برلین به «وولفگانگ کهل هازه» نویسنده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان 78 ساله آلمانی، از او به عنوان یکی از نویسندگان برتر سینمای آلمان شرقی تقدیر مي‌شود.\

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، «کهل هازه» برای انجمن فیلم آلمان دموکرات فیلمنامه‌هایی نوشته است كه با موفقیت جهانی رو به رو شده‌اند. «تکنوازی آفتابی» محصول سال 1979 از جمله اين فيلم‌هاست که «رناته کروسنر» بازیگر نقش اول آن در جریان جشنواره فیلم برلین سال 1980 به عنوان بهترین بازیگر زن با دريافت خرس نقره‌ای تقدیر شد.
 
«کهل هازه» که در سال 1931 در برلین متولد شده، در سال 1947 به عنوان روزنامه‌نگار کار خود را آغاز کرد. پرداختن به این شغل تا امروز نیز تاثیر خود را بر سبک این نویسنده حفظ کرده و چشم‌اندازی مستقیم از واقعیت و یک زبان موجز و بی‌ریا در گفتگوها که اغلب با یک شوخ‌طبعی خشک رنگ‌آمیزی شده، علامت تجاری این نویسنده است.
وی پس از دو سال فعالیت به عنوان دستیار نویسنده در انجمن فیلم آلمان دموکرات در «پوتسدام – بابلزبرگ»، در سال 1952 خود را به عنوان یک نویسنده و فیلمنامه‌نویس مستقل مطرح کرد و در سال 1954 با ساخت و اکران یک اثر جنایی شرقی-غربی با عنوان «هشدار در سیرک» به طور مشترک با «گرهارد کلاین» به یک موفقیت بزرگ دست یافت و این اثر به شدت نظر تماشاگران را به خود جلب کرد. 

این نویسنده و فیلمنامه‌نویس، شهرت خود در سطح بین‌المللی را بیش از همه مدیون فیلم‌های سینمایی «کنراد وولف» کارگردان هموطن خود است. از مهمترین فعالیت‌های مشترک این دو می‌توان به آثار ضدجنگی همچون «من 19 بودم» محصول 1968، «اقامت» محصول 1982 و «تکنوازی آفتابی» اشاره کرد که تا امروز به عنوان یک تراژدی کمدی و نقد اجتماعی شگفت‌انگیز و زیبا مطرح است.

در اوایل 1980 وی نخستین فیلمنامه خود را با عنوان «نوع - سنگ بنا» برای آلمان غربی به رشته تحریر درآورد که این فیلمنامه در سال 1984 دستمایه ساخت یک فیلم سینمایی شد. این فیلم از داستانی به قلم «لودویگ تورک» اقتباس شده بود که «کهل هازه» پیشتر نیز از آن به عنوان الگوی یک نمایشنامه رادیویی بهره برده بود. «کهل هازه» بعدها به واسطه این فیلم در میان مخاطبان سینمای آلمان غربی شناخته شد. 

با فروریختن دیوار برلین او توانست به طور مستمر به فعالیت های خود ادامه دهد و علاوه بر کار در کنار کارگردانی همچون «فولکر شلوندورف» در فیلم «خاموشی پس از تیراندازی» محصول سال 2000، با فیلم کمدی مالیخولیایی «تابستان مقابل بالکن» محصول 2005 ساخته «آندرآس درسدن» به یک موفقیت بسیار بزرگ دست یافت. 

«دیتر کاسلیک» مدیر شصتمین جشنواره فیلم برلین در تقدیر از یک عمر فعالیت ادبی و هنری وی گفت: او همچون عده اندکی از نویسندگان برای نوآوری و بیداری در فیلم‌های آلمانی تلاش می‌کند.