«اکلسیازوس» و «پلوتوس» به بازار كتاب آمد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۰۷
 
 
نمايشنامه‌هاي «اکلسیازوس» و «پلوتوس» از مجموعه کمدی‌های آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز روانه بازار كتاب شد._
«اکلسیازوس» و «پلوتوس» به بازار كتاب آمد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شيرمرز درباره نمايشنامه «پلوتوس» گفت: برابری زن و مرد از ابتدای تاریخ تا عصر حاضر یکی از دغدغه‌های موجود در اذهان مردم و نخبگان بوده است. آريستوفان هم در اين اثر به اين موضوع مي‌پردازد. 

اين نمايشنامه بیانگر تفکر آرمان‌گرایانه آریستوفان برای توزیع عادلانه ثروت میان شهروندان است. درون‌مایه اصلی نمایشنامه اشتراک اموال در جامعه است.

وي ادامه داد: آريستوفان حتي با خلق نمایشنامه «اکلسیازوس» نه تنها زن را در ردیف مرد قرار می‌دهد، بلکه او را شایسته تملک قدرت در جامعه می‌داند. 

در نمایشنامه «اکلسیازوس» زنی آتنی به نام پراکساگورا، زنان دیگر را بر آن می‌دارد تا به هیبت مردان درآیند و با ورود به مجلس آتن، با صدور رای علیه مردان، سردمداران حکومت را از میان خود برگزینند.

نمايشنامه‌هاي «اکلسیازوس» و «پلوتوس» از مجموعه کمدی‌های آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز در شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 3000 تومان انتشارات قطره به فروش مي‌رسد.

آريستوفان از بزرگ‌ترين كمدي‌نويسان يونان باستان و پدر كمدي كهن است. او بيش از چهل نمايشنامه خلق كرده؛ ولي تنها يازده اثر از او به ما رسيده است. آزادي بيان از وجوه كمدي‌هاي اوست. او سعي دارد تمام عناصر اجتماعي، اقتصادي يا سياسي جامعه خود را نقد كند.

نمايشنامه «ابرها»، «پرندگان»، «قورباغه‌ها»، «لیسیسترایا» و «تسموفوریازوس» از جمله آثار آريستوفان، با ترجمه رضا شيرمرز منتشر شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 62600