انتشار نخستین منبع فارسی درباره جنبش «امل»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۸:۴۳
 
 
کتاب «ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و تأثیر آن بر پیدایش جنبش امل» نوشته سیدعلی حق‌شناس از سوي انتشارات سَنا منتشر شد. اين كتاب نخستین منبع فارسی درباره جنبش «امل» و از معدود آثار فارسی درباره لبنان به شمار مي‌آيد._
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر، اين اثر مي‌كوشد تصویری روشن و جامع از کشور لبنان و جنبش امل برای استفاده دانش‌پژوهان رشته‌های علوم سیاسی و تاریخ و همچنين تصمیم‌گیران و کارگزاران سیاست خارجی ارايه دهد.

این اثر 240 صفحه‌ و شش فصل را دربر مي‌گيرد. نویسنده در فصل نخست در راستاي تبيين چارچوب نظری و طرح مباحث تئوریک، به تعریف و تشریح مباحث «دولت ـ ملت»، «قدرت ملی» و «دموکراسی‌های اجماعی» می‌پردازد.

وي در فصل دوم به تاریخچه لبنان و بافت سیاسی و اجتماعی اين كشور پرداخته، در اين راستا تاریخچه لبنان، موقعیت ژئوپلتیک، جغرافیای انسانی، ادیان و مذاهب، انواع قومیت‌ها، اوضاع و ساخت اجتماعی لبنان و حکومت و سازمان‌های اداری و سیاسی اين كشور را بررسي مي‌كند. 

فصل سوم با تشریح خاستگاه شیعیان لبنان و نقش نظام‌های بین‌المللي و منطقه‌ای در لبنان، به تبيين زمینه‌های پیدایش جنبش امل مي‌پردازد. فصل چهارم موضوع حضور امام موسی صدر در لبنان و اقدامات وی را در سه بخش بيان مي‌كند؛ نخست ورود امام موسی صدر به لبنان و آغاز فعالیت‌ها و پس از آن آغاز فعالیت‌های وسیع‌تر امام موسی صدر تشريح مي‌شوند و در نهایت، نویسنده درباره تأسیس سازمان حرکت‌المحرومین (جنبش مستضعفان)» سخن می‌گوید.

تأثیرگذاری پیدایش امل بر ساختار سیاسی لبنان، موضوعي است که در فصل پنجم کتاب جاي گرفته و نویسنده به بررسي اين موضوع در شش بخش پرداخته است.

موضوع فصل نهایی کتاب، بررسي وضعيت جنبش امل پس از ربوده شدن امام موسی صدر است که ساختار جدید تشکیلاتی امل، انشعاب در اين گروه، اختلافات اعضاي آن با فتح (جنبش آزادی‌بخش فلسطین)، آغاز اختلافات جنبش امل با حزب الله و وضعيت آن پس از قرارداد طائف را از نظر مي‌گذراند. 

اين نوشتار با وجود اختصاص موضوع آن به ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و خیزش شیعیان این کشور در قرن بیستم،  عملاً برخی موضوعات حساس تاریخ منطقه و بین‌الملل را نیز بر حسب ارتباط با موضوعات ذکر مي‌كند. 

در بخشي از مقدمه اين اثر به قلم نويسنده آمده است: «در این کتاب سعی کرده‌ام تا به رسم انصاف و بی‌طرفی، حتی‌الامکان از هرگونه موضع جانبدارانه پرهیز و صرفاً به بیان حقایق مستند و مستدل بپردازم.»

چاپ نخست كتاب «ساختار سیاسی اجتماعی لبنان و تأثیر آن بر پیدایش جنبش امل» نوشته سید علی حق‌شناس در شمارگان 1100 نسخه، 240 صفحه و با بهاي 35000 ريال از سوي انتشارات سنا منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 62181