نمايشنامه «ليسيسترايا» و «تسموفوريازوس» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۹ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۲۱
 
 
نمايشنامه «لیسیسترایا» و «تسموفوریازوس» نوشته آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز از مجموعه کمدی‌های آریستوفان روانه بازار كتاب شد./
نمايشنامه «ليسيسترايا» و «تسموفوريازوس» منتشر شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شيرمرز درباره اين مجموعه گفت: در اين دو نمايشنامه، زن، محور كنش و پيش برنده جريان اصلي نمايشنامه است. 

به گفته وي، نمايشنامه «لیسیسترایا» اثري فمينيستي محسوب مي‌شود و آريستوفان سعي كرده در اين اثر زن را به عنوان مهمترين موجود جامعه معرفي و اهميت حضور او را در جامعه بررسي كند. 

شيرمرز ادامه داد: آريستوفان معتقد است اگر زن نباشد صلح در جامعه وجود ندارد. او نقش زن را با مساله مهمي چون صلح هم رديف قرار مي‌دهد. او زن را مايه پيشرفت جامعه مي‌داند و مردان را مايه جنگ، فساد و خونريزي معرفي مي‌كند.

در اين نمايشنامه گروهي از زنان به رياست زني به نام «ليسيسترايا» تصميم مي‌گيرند تا براي برقراري صلح در يونان تلاش كنند.

در نمايشنامه «تسموفوريازوس» عده‌اي از زنان يونان تصميم مي‌گيرند اورپيد تراژدي‌نويس و شاعر يونان را به دليل تحقير كردن زنان در نمايش تنبيه كنند. 

نمايشنامه «لیسیسترایا» و «تسموفوریازوس» نوشته آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز در شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 2800 تومان به ضميمه تصوير از سوی انتشارات قطره روانه بازار كتاب شده است.

آريستوفان از بزرگ‌ترين كمدي‌نويسان يونان باستان و پدر كمدي كهن است. او بيش از چهل نمايشنامه خلق كرده؛ ولي تنها يازده اثر او به ما رسيده است. آزادي بيان از وجوه كمدي‌هاي اوست. او سعي دارد تمام عناصر اجتماعي، اقتصادي يا سياسي جامعه خود را نقد كند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 60887