نمایشنامه «آخارنی‌ها» و «سلحشوران» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۱۷
 
 
نمایشنامه «آخارنی‌ها» و «سلحشوران» از مجموعه کمدی‌های آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز روانه بازار كتاب شد.\
نمایشنامه «آخارنی‌ها» و «سلحشوران» منتشر شد
 

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شيرمرز درباره نمايشنامه «آخارنی‌ها» گفت: اين اثر سومین کمدی آریستوفان و کهن ترین کمدی او است که به دست ما رسیده. 

وي ادامه داد: در نمایشنامه «آخارنی‌ها» آریستوفان، دیکائوپولیس نماد شهروند خوب را در مقابل لاماخوس، جنگجوی خشن قرار می‌دهد. دیکائوپولیس نماد صلح طلبی است و لاماخوس نماد جنگ و خونریزی. دیکائوپوس خود به عقد قرار داد صلح با اسپارت اقدام می‌کند و در پایان نمایشنامه، خوشبختی خود را جشن می‌گیرد، ولی لاماخوس از صحنه جنگ ماتم زده باز می‌گردد و خود را نگون بخت می‌نامد.

شيرمرز گفت: در نمایشنامه «سلحشوران» آریستوفان جنگ قدرت میان کلئون و یک سوسیس فروش گمنام را برای به قدرت رسیدن سوسیس فروش به نمایش می‌گذارد.

وي افزود: گفته مي‌شود، خود کلئون (کلئون، ثروتمند و فرمانرواي مطلق آتن بود) از تماشاگران این نمایش بود و در حضور او کسی جرئت ایفای نقش را نداشت، مگر خود آریستوفان. 

نمایشنامه «آخارنی‌ها» و «سلحشوران» از مجموعه کمدی‌های آریستوفان با ترجمه رضا شیرمرز به همراه تصویر در شمارگان 1650 نسخه و با قیمت 3000 تومان از سوي انتشارات قطره به فروش مي‌رسد. 

آريستوفان از بزرگ‌ترين كمدي‌نويسان يونان باستان و پدر كمدي كهن است. او بيش از چهل نمايشنامه خلق كرده ولي تنها يازده اثر از او به ما رسيده است. آزادي بيان از وجوه كمدي‌هاي او است. او سعي دارد تمام عناصر اجتماعي، اقتصادي يا سياسي جامعه خود را نقد كند.

نمايشنامه «ابرها»، «پرندگان»، «قورباغه‌ها»، «لیسیسترایا» و «تسموفوریازوس» از جمله آثار آريستوفان محسوب مي‌شود كه با ترجمه رضا شيرمرز منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 60454