در شهر كتاب مركزي بررسي شود

سخنراني سجادي ‌درباره «جدال سعدي با مدعي»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۸۸ ساعت ۱۷:۲۰
 
 
شانزدهمين مجموعه درس‌گفتارهايي درباره سعدي به تحليل و تفسير حکايت «جدال سعدي با مدعي» اختصاص دارد که با سخنراني دکتر سيدعلي‌محمد سجادي، استاد دانشگاه شهيد بهشتي در مركز فرهنگي شهركتاب برگزار مي‌شود._
دكتر سيد علي‌محمد سجادي
 
دكتر سيد علي‌محمد سجادي
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، شانزدهمين نشست از مجموعه درس‌گفتارهايي درباره‌ سعدي، به موضوع «جدال سعدي با مدعي» اختصاص دارد و دكتر سيد علي‌محمد سجادي، در اين درس‌گفتار، به تحليل و تفسير حكايات سعدي مي‌پردازد.

يکي از زيباترين و عميق‌ترين حکايات گلستان سعدي، حکايت جدال سعدي با مدعي در بيان توانگري و درويشي است که در باب هفتم گلستان و در تاثير تربيت آمده و گفت‌وگويي است در باب فقر و غنا که از منظرهاي متفاوت مي‌توان به آن نگريست.

باب هفتم گلستان سعدي که سرلوحه آن «در تأثير تربيت» است، به تربيت اختصاص دارد. تربيت برحسب مقدمه‌اي در باب هفتم بوستان، عملي است که عقل به وسيله آن اخلاق را به عنوان الگو معرفي مي‌كند.

تربيت با حفظ زبان آغاز مي‌شود، «حفظ زبان يا خاموشي» موضوع اصلي اين باب است. از ديدگاه سعدي، آدمي بايد کم حرف بزند و چون لب مي‌گشايد، نيکو گويد، غيبت نکند، از خود تعريف نکند و از زبان بد بيم‌ناک باشد.

به باور سجادي، نثر سعدي، نثر مسجع است اما او به دنبال سجع نرفته، بلكه اين سجع است كه به دنبال سعدي مي‌رود. توانايي او در حوزه نثر چنان است كه گويي كلمات همانند يك آبشار بر سر نوشته او مي‌ريزند. از اين روست كه سعدي هر چه بخواهد، توانايي گفتنش را دارد. گلستان هرچند برجسته‌ترين اثر فارسي است، اما دو بخش آن از همه زيباتر است.

سيد علي‌محمد سجادي استاد گروه زبان و ادبيات فارسي دانشكده ادبيات و علوم‌انساني دانشگاه شهيد بهشتي است. وي دبير دبيرستان‌هاي فسا، داراب و تهران و استاد نمونه كشوري در سال 1381 بوده است. سجادي در زمينه متون عرفاني و كلاسيك پژوهش كرده و در اين باره مقالات علمي و كتاب‌هايي را منتشر كرده است.

«رستم از ديدگاه فردوسي در غم‌نامه سهراب»، «بيدل در ديار بيدلان»، «عمان ساماني سلسله‌جنبان كوي بي‌نشاني»، «پرتوي از كلام رحماني در مثنوي معنوي»، «صائب و شاعران بزرگ سبك هندي»، «تحول موضوعي غزل در ادب فارسي»، «متون ادب فارسي»، «مثنوي معنوي از نگاهي ديگر»، «اجتماعيات در ادبيات در آثار منثور فارسي قرن پنجم» و... از جمله مقاله‌ها و كتاب‌هاي اين استاد دانشگاه است.

شانزدهمين مجموعه درس‌گفتارهايي درباره سعدي با سخنراني دکتر سيد علي‌محمد سجادي، استاد دانشگاه شهيد بهشتي، عصر روز چهارشنبه 30 دي‌ماه ساعت ۱۶:۳۰ در مرکز فرهنگي شهرکتاب واقع در خيابان شهيد بهشتي، خيابان شهيد احمد قصير(بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار مي‌شود و ورود براي عموم آزاد است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 60290