براي نخستين بار

يك نمايشنامه توسط سه نفر نوشته شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۴۹
 
 
عطاءالله كوپال، نويسنده و استاد دانشگاه، از چاپ چند نمايش‌نامه خبر داد. به گفته وي، از این میان، سه‌گانه «چهار پنجره روشن» براي نخستين بار توسط سه نفر نوشته شده است.\
عطاءالله کوپال
 
عطاءالله کوپال

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كارگاه نمایشنامه‌نویسی عطاءالله کوپال چند مجموعه تازه آماده چاپ دارد.

كوپال درباره آثار در دست انتشار اين كارگاه گفت: سه‌گانه «چهار پنجره روشن» نوشته شيوا شيخاوندي، بهاره حسيني و عفت قلم‌چي به زودي منتشر مي‌شود. هر پرده اين اثر جنبه مستقل دارد ولي در كل به هم مربوطند و براي نخستين بار در ايران است كه يك نمايشنامه را سه نفر نوشته‌اند.

به گفته کوپال، مجموعه داستان «هفت درنگ كبود» نوشته بهاره حسيني شامل هفت داستان كوتاه اثر ديگر آماده چاپ اين كارگاه است و در مدت يكسال و نيم نوشته شده. کوپال در مقدمه، اين اثر را با داستا‌ن‌هاي كوتاه جيمز جويس مقايسه كرده است. 

وی ادامه داد: مجموعه «تشنگان مهتاب در شامگاه طوفاني» نوشته شيوا مهرزاد كه سه نمايشنامه تك پرده‌اي «آغوش خاكستر»، ‌«گسترده بر كرانه سپيد» و «سرود ستاره در سحرگاه باراني» را در خود جاي داده، ديگر اثر آماده چاپ این کارگاه است.

به گفته وي موقعيت‌هاي فشرده، انسان‌هاي درگير مشكلات سخت، سپري شدن جريان در مدت كوتاه، خلق موقعيت‌هاي جديد و گره‌گشايي در پايان واقعه از ويژگي اين مجموعه‌هاست كه از سوي انتشارات نگيما روانه بازار كتاب مي‌شود.

كوپال افزود: «چهار خرده نمايشنامه جنايي» نوشته علي آخوندان، صبور رنگرز، عليرضا نوري‌پرتو و شيوا شيخاوندي از كارگاه نوآوران هنر و ادبيات در دست انتشار است. «آپارتمان شماره 13» نمايشنامه تك‌پرده‌اي كمدي نوشته رضا صفوي‌نيك نیز به زودي براي چاپ آماده مي‌شود.

تاكنون 30 اثر از اين كارگاه توليد و به چاپ رسيده است كه از بين آنها مي‌توان «شش نمايشنامه معاصر»، «آندارنيك»، «فيلم خانوادگي»، «شش تك‌پرده‌اي كوتاه» و «هفت بانوانه» را نام برد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 53961