استادیار دانشگاه بوعلی‌سینا و تفسیر مثنوی با مثنوی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۵۷
 
 
كتاب «تفسیر مثنوی با مثنوی» تفسیری از مثنوی است به قلم علی محمدی استادیار دانشگاه بوعلی‌سینا؛ مبنی بر اندیشه‌های مولانا و بعضا اندیشه‌های عارفان و متفکران دیگر. این کتاب را دانشگاه بوعلی‌سینا زیر چاپ دارد.
جلد كتاب «چکیده و تحلیل مثنوی»/ عکس کوچک: علی محمدی
 
جلد كتاب «چکیده و تحلیل مثنوی»/ عکس کوچک: علی محمدی
دكتر علي محمدي، استادیار دانشگاه بوعلی‌سینای همدان در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) درباره آخرين كتاب‌هايش گفت: کتاب «چکیده و تحلیل مثنوی» آخرین اثری است از کتاب‌های امسال من که در انتشارات علم تهران به چاپ رسیده است. این کتاب مبتنی بر نامش، کوشیده است که مهم‌ترین دغدغه‌های این اندیشمند و متفکر بزرگ را در قالبی چکیده و خلاصه (حدود 600 صفحه) همراه تحلیل و تفسیر داستان‌ها و پاره‌ای از سروده‌های برجسته‌تر او به مخاطبان و عمدتا دانشجویان عرضه دارد.

مؤلف «چکیده و تحلیل مثنوی» درباره کتاب‌هاي دیگری كه در دست چاپ دارد گفت: کتابی دیگر با نام «تفسیر مثنوی با مثنوی» در انتشارات دانشگاه بوعلی سینای همدان در دست چاپ است که به احتمال بسیار زیاد تا يك ماه ديگر منتشر خواهد شد.

وي افزود: این کتاب هم‌چنان که از نامش پیداست، به بررسی حدود یک‌صد موضوع از موضوعات مهم مثنوی پرداخته و آن‌ها را از زاویه دید مولانا و بنا به فهم و درایت مؤلف، عرضه داشته است. «تفسیر مثنوی با مثنوی» حدود ۱۵۰۰ صفحه دارد و جستوجوگری را که بخواهد بداند مولانا در مثنوی نسبت به پدیده‌های انتزاعی و فیزیکی اطرافش چه دیدگاهی داشته، تا اندازه‌ای از رجوع به منابع دیگر بی‌نیاز می‌کند.

استاديار دانشگاه بوعلي سينای همدان با اشاره به اين‌كه کتاب «تفسیر مثنوی با مثنوی» تفسیری از مثنوی است مبنی بر اندیشه‌های مولانا، و بعضا اندیشه‌های عارفان و متفکران دیگر، به كتاب دیگرش پرداخت و گفت: کتاب «از بیشه تا ستیغ» نیز برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد فرستاده شده است. ناشر این کتاب هم مانند کتاب پیشین، دانشگاه بوعلی سینا خواهد بود.

وی ارایه توضیح بیش‌تر درباره این کتاب را به زمانی پس از دریافت مجوز موکول کرد.

دکتر علی‌ محمدی، استاديار دانشگاه بوعلي سينای همدان، بیش از دوازده سال است که عمده پژوهش‌هایش را منحصر به مولاناشناسی و مثنوی‌پژوهی کرده است. وي هم‌چنین حدود هشت سال است که مثنوی را در دوره‌های گوناگون در دانشگاه بوعلی‌سینا تدریس می‌كند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 52101