«اسلام شیعی» منبع درسي دانشگاه آلیکانته اسپانيا شد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۸۸ ساعت ۱۶:۱۲
 
 
کتاب «اسلام شیعی؛ تاریخ عقاید و خاندان‌های شیعه» تالیف دکتر سید احمدرضا خضری، رايزن سابق فرهنگي ايران در اسپانيا، به عنوان مرجع و منبع درسی رشته اسلام‌شناسی دپارتمان اسلام و عرب دانشگاه آلیکانته انتخاب و معرفي شد._
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از اداره كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، بر اساس اعلام رسمی دانشگاه آلیکانته، اين کتاب که چندی پیش به اسپانیولی ترجمه و منتشر شد، به عنوان مرجع و منبع درسی رشته اسلام‌شناسی دپارتمان اسلام و عرب دانشگاه آلیکانته انتخاب شده است.

این کتاب که به زبان اسپانیولی «EL ISLAM SHIÍ, HISTORIA, IDEARIO Y GOBIERNOS» نام دارد، از معدود آثار مستقلی است که درباره مبانی عقیدتی، تحولات تاریخی، زندگانی امامان شیعه(ع) و روند تاریخی ظهور دولت‌ها و خاندان‌های شیعی در کشور اسپانیا منتشر شده است. پیش از این در اين زمينه نگاشته‌های پراکنده‌ای وجود داشت که اغلب از زبان‌های دیگر ترجمه شده و مبتنی بر دیدگاه‌ها و تحقیقات خاورشناسان و منابع غیر اسلامی بودند.

کتاب اسلام شیعی در سه بخش و بیست و هفت فصل تنظیم شده است. در بخش اول واژه‌شناسی، مبانی و اصول اعتقادی و چگونگی پیدایش تشیع و در بخش دوم تشیع در دوره امامان معصوم(ع) با تاکید بر اقدامات بنیادی آنان در ترویج و تبیین مبانی تشیع و تشریح روند پیدایش قیام‌ها و خیزش‌های شیعیان عنوان شده‌اند.

مباحث تشیع در دوره غیبت امام دوازدهم(عج) و چگونگی ظهور دولت‌ها و خاندان‌های مهم شیعی در شرق و غرب جهان اسلام از آغاز تا پایان صفویان، نقش و سهم هر یک از آنان در ترویج و گسترش تشیع در بخش سوم كتاب واكاوي مي‌شوند.

کتاب اسلام شیعی با پشتیبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و همکاری دپارتمان اسلام و عرب دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، توسط موسسه انتشاراتی «اتنئا» به چاپ رسید و با بهاي بیست یورو به بازار کتاب اسپانیـا عرضه شد و اکنون در برخی از بنگاه‌های مشهور کتاب اسپانیا نظیر خانه کتاب(CASA DE LIBRO) در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

اقدام دانشگاه معتبر و قدیمی آلیکانته ضمن آن که نشان دهنده اعتبار علمی این اثر است، رویدادی مهمي در راستای معرفی و ترویج مبانی، مفاهیم و اصول ناب اسلامی و مکتب مترقی شیعه و دستاورد ارزشمندی برای کشور به‌ویژه جامعه علمی و فرهنگی محسوب می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 50355