۲
 

مصحف ايران؛ مجموعه‌اي كه هرگز تجديد چاپ نمي‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ شهريور ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۲۵
 
 
«مصحف ايران» مجموعه‌اي داراي 182 نسخه خطي كلام‌الله مجيد است كه در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم از سوي موسسه نشر شهر عرضه شده است.
تصوير قرآن «مصحف ايران»
 
تصوير قرآن «مصحف ايران»
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، «مصحف ايران» مجموعه‌اي شامل يكصد و هشتاد و دو نسخه خطي كلام‌الله مجيد است كه در طول هزار سال (از قرن چهارم تا قرن چهاردهم هجري قمري) توسط هنرمندان ايراني كتابت شده است.

ترتيب درج آيات و انتخاب نسخه‌ها و سوره‌ها در اين مجموعه به گونه‌اي است كه در نهايت، قرآن كاملي را مانند نسخه‌هاي خطي و چاپي جهان تشكيل مي‌دهد. البته صفحات آن در طول هزار سال توسط كاتبان، نقاشان و تذهيب‌كاران متعددي خطاطي و تزيين شده‌اند.

اين مجموعه در دو مجلد گالينگور و طلاكوب در 1600 صفحه و به صورت گلاسه تمام رنگي و زرين، توسط موسسه انتشارات مانوسكا در كلن آلمان انتشار يافته است. بررسي و انتخاب نسخه‌ها و ترتيب نگارش آيات توسط مرحوم استاد سيد محمدباقر نجفي شوشتري در مدت بيست و پنج سال از ميان صدها نسخه قرآن خطي يا هزاران نسخه موجود در كتابخانه‌هاي كشور انجام شده است.

سيد محمد باقر نجفي شوشتري بيش از صد و هشتاد و دو نسخه خطي قرآن را كه هر يك در دوراني به سبكي خاص به مكتوب شده و متعلق به كتابخانه‌هاي گوناگون است، بررسي كرده و قطعات برگزيده را در دو جلد به صورت كامل و مرتب جاي داده تا نمونه‌هايي از سبك‌هاي هنري كتابت قرآن را در طول هزار سال به نمايش بگذارد. 

انتشار اين مجموعه‌ها هفت سال طول كشيده و در تدوين اين مجموعه تلاش شده است تا سبك‌هاي مختلف هنري د ر زمينه‌هاي تذهيب، خطاطي، تزيين جلد و همچنين سير تحولات و تغييرات آنها نشان داده شود.

همچنين، سعي بر اين بوده است نمونه‌هايي كه با گل و بوته و نقش‌هاي هندسي زرين تزيين شده‌اند، در ميان صفحات به نمايش درآيند. از اين لحاظ، مي‌توان اين مجموعه را به عنوان نمونه‌اي جامع و بي‌بديل از هنر صفحه‌پردازي مسلمانان به فرهنگ‌شناسان و هنرشناسان عالم اسلام و علاقه‌مندان به شناخت آثار هنري ملت‌ها معرفي كرد.

مصحف ايران، علاوه بر ارزش معنوي و روحاني، از نظر كتابت آيات الهي، مجموعه‌اي تاريخي ـ هنري به حساب مي‌آيد و به عنوان يك مرجع مهم فرهنگي در مطالعات هنر ايراني و فرهنگ اسلامي استفاده مي‌شود.

اين مجموعه از نسخه‌هاي خطي آيات قرآني كه هرگز تجديد چاپ نخواهد شد، توجه ويژه علاقه‌مندان و مجموعه‌داران آثار هنري را به خود جلب كرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 48274
 


 
مرتضي شهبندي
United Kingdom
۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۲۱:۲۷:۵۰
با سلام
لطفا بفرماييد كه قيمت اين مصحف در ايران جند است و ايا در لندن براي فروش وجود دارد يا خير و اكر وجودارد از كجا و بجه قيمتي ميتوان تهيه كرد
بجه دليل ميفرماييد هرگز تجديد چاپ نخواهد شد (227121)
 
آرش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۱۵:۴۴:۴۶
سلام. قیمت این اثر هنری 7 ملیون و 300 هزار تومان است که میتوانید از سایت هیزمت با تخفیف به قیمت 6 ملیون و 570 هزار تومان خریداری کنید. (228772)