جايزه كتاب سال اسكاتلند در دست نويسنده‌اي از گلاسكو

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۵:۲۵
 
 
جايزه كتاب سال 2009 اسكاتلند به جيمز كلمن نويسنده 63ساله اهدا شد._
جيمز كلمن
 
جيمز كلمن
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از هرالد تريبيون، جيمز كلمن كه به عنوان بزرگ‌ترين نويسنده گلاسكو شناخته مي‌شود ، با آخرين رمانش «پسري به‌ نام كرون اسميت» جايزه كتاب سال اسكاتلند را از آن خود كرد. 

«جيمز كلمن» كه اين جايزه 30هزار پوندي را دريافت كرده است گفت : نويسندگان خوبي در اين كشور كار مي‌كنند و دريافت اين جايزه براي من به منزله يك افتخار بزرگ است.
 
رمان «كلمن» تصويرگر زندگي يك پسر جوان در شرايط پس از جنگ جهاني در شهر گلاسكو و در شرايطي است كه خانواده او نيز در حال گذار از شرايط زندگي سنتي به زندگي جديدي هستند.
 
اين كتاب كه از سوي هيات‌ داوري جايزه كتاب سال اسكاتلند به عنوان «شاهكار» ناميده شده، ابتدا در بخش داستان ، به عنوان برنده انتخاب شده بود. هيات داوران براي انتخاب كتاب سال بيش از 100 عنوان كتاب نوشته شده به وسيله نويسندگان اسكاتلندي يا ساكن اسكاتلند را مورد بررسي قرار دادند. 

اين جايزه از دهه 70 تاكنون داير شده است. 

كلمن كه متولد سال 1946 در گلاسكو است و پيش از اين كتاب‌هايي چون «سگ تازي براي صبحانه» را نوشته است، با كتاب «عصيان» جايزه‌ يادبود «جيمز تيت بلك» را كسب كرد و به فهرست نهايي بوكر نيز راه يافت. او در سال 1994 با كتاب«چقدر دير بود، چقدر دير» جايزه بوكر را به فهرست موفقيت هايش افزود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 43127