اكبريانی خبر داد

یک مترجم و یک شاعر به «تاريخ شفاهي ادبيات معاصر» پيوستند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۰۰
 
 
مجموعه تاريخ شفاهي ادبيات معاصر ايران كه تاكنون ۹ جلد از آن منتشر شده به تازگي مجوز نهايي براي انتشار دو كتاب درباره «مهدي غبرايي» و «نصرت رحماني» را دريافت كرده و به زودي منشر مي‌شود._
محمدهاشم اكبريانی
 
محمدهاشم اكبريانی
محمدهاشم اكبرياني در گفت‌و‌گو با خبرگزاری كتاب ايران(ايبنا) با بيان اين مطلب افزود: كل اين مجموعه ۲۰ جلد است و در آن با شخصيت‌هاي ادبی مانند داستان‌نويسان، شاعران، منتقدان و يا مترجمان گفت‌و‌گوهای مفصلي درباره روند كاري فعاليت‌هايشان از ابتدا صورت گرفته و در صورتي‌كه آن شخصيت در قيد حيات نبوده گفت‌و‌گو با اطرافيان و نزدیكانش انجام شده است.

وي ادامه داد: در اين گفت‌وگوها سعي شده تا تصوير جامعي از زندگي شخصي، حرفه‌اي و فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي اين شخصيت‌هاي ادبي ارائه شود. 

دبير اين مجموعه درباره ناشر اين مجموعه‌ها اظهار داشت: هر يك از كتاب‌هاي اين مجموعه به يك شخصيت اختصاص يافته است و ۵ جلد آن توسط نشر روزنگار و بقيه توسط نشر ثالث منتشر شده است و ادامه كار نيز توسط انتشارات اخیر صورت مي‌گيرد.

اكبرياني در ادامه به برخي از شخصيت‌هايي كه كتاب آن‌ها در اين مجموعه منتشر شده اشاره كرد و گفت: كتاب‌هاي صادق هدايت، هوشنگ گلشيري، صمد بهرنگي، م.آزاد، عمران صلاحي، شمس لنگرودي، ضياء موحد، و ليلي گلستان تاكنون منتشر شده و ۲ كتاب درباره مهدي غبرايي و نصرت رحماني نيز به تازگي مجوز انتشار را دريافت كرده و به زودي منتشر خواهند شد.

وي يادآور شد: همچنین گفت‌و‌گوهايي در قالب چهار کتاب دیگر با سپانلو، سيمين بهبهاني، زين‌العابدين موتمن و جواد مجابي انجام شده كه پس از طي مراحل فني براي دريافت مجوز به ارشاد ارایه خواهد شد.

دبير اين مجموعه درباره نحوه انجام گفت‌و‌گوها تاكيد كرد: دبيري اين مجموعه با من است؛ اما كار به صورت گروهي انجام مي‌شود و بخش اعظمي از مصاحبه‌ها را دانشجوياني كه در حوزه ادبيات مشغول به تحصيل هستند انجام داده‌اند و در نهايت توسط من و شخصيت ادبي كه گفت‌و‌گو با او صورت گرفته تنظيم ادبی شده است.

وي در پايان از داستان بلندي كه در حال نگارش آن است خبر داد و گفت: براي اين داستان هنوز عنواني انتخاب نكرده‌ام؛ اما موضوع آن حول محور انتخاب است و اينكه انسان بيشتر از آنكه انتخاب شود، انتخاب كردن را دوست دارد.

پيش از اين ۲ مجموعه شعر «نيست تا نيست» در سال ۱۳۸۲ توسط نشر ثالث و «نيم تا بار دلخوشی» توسط نشر آميتيس از اين شاعر منتشر شده است. مجموعه شعر «مثل كافه‌ای متروك» و مجموعه داستان جديدی با عنوان «كاش به كوچه نمی‌رسيدم» نیز از او در بیست و دومین نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران ارائه شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 41645