بهترين‌‌هاي اقتباس ادبي در ايران/8

"ناخدا خوشيد" انتخاب عباس ياري

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۸۶ ساعت ۱۱:۰۷
 
 
عباس ياري فيلم "ناخدا خورشيد"را، كه توسط ناصر تقوايي و براساس متني از ارنست همينگوي ساخته شده است ، بهترين فيلم اقتباسي سينماي ايران عنوان كرد.
"ناخدا خوشيد" انتخاب عباس ياري
 
عباس ياري،منتقد سينمايي و مدير اجرايي مجله فيلم به خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) ،گفت: فيلم "ناخدا خورشيد" از يك داستان آمريكايي اقتباس شده  ولي تقوايي توانسته است اين داستان را مطابق با فرهنگ ايراني بسازد، در واقع شخصيت‌ها و فضا در اين فيلم طوري پرداخته شده‌اند كه گويي داستان ايراني است.

ياري با اشاره به اينكه فيلم‌هاي "قصه‌هاي مجيد" و "درخت گلابي" نيز از آثار ماندگار سينماي اقتباس هستند ،گفت: كيومرث پوراحمد "قصه‌هاي مجيد" را در اصفهان ساخت در صورتي كه نويسنده اين اثر كرماني است ولي اين كارگردان با توجه به جزييات فرهنگي در جامع ايراني به عمق داستان فرو رفت و توانست مجموعه "قصه‌هاي مجيد" را به شكل ارزشمندي بسازد.

وي ادامه داد: سينما از دل ادبيات بيرون مي‌آيد اين دايره نبايد بسته شود وبراي يك كارگردان كه فيلم بلند مي سازد قصه وداستان مهمترين منبع الهام است.

ياري در پايان با اشاره به اينكه از هر داستاني كه مي خواهيم اقتباس كنيم عمق آن اثر را در نظر بگيريم گفت:سعي كنيم از داستانهايي اقتباس كنيم كه ويژگي ايراني داشته باشدو داستان را از نظر فرهنگي به جامعه و شرايط اجتماعي نزديك كنيم .
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4029