۲
 

كتابشناسي سردار شهيد رضا چراغي

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
بيست و هشتم فروردين، بيست و ششمين سالروز شهادت سردار شهيد رضا چراغي (1336 ـ‌ 1362) است. وی در عمليات "مسلم بن عقيل" به عنوان فرمانده تيپ 27 محمد رسو‌ل‌الله(ص) شركت داشت و در عمليات "والفجر مقدماتي" پس از اين‌كه تيپ به لشكر تبديل شد، فرماندهي آن را بر عهده و لقب "شمشير لشكر" گرفت. "ایبنا" مروری دارد بر آثاري که تاکنون درباره این شهید منتشر شده‌‌اند./
شهيد رضا چراغي
 
شهيد رضا چراغي
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، رضا چراغي سال 1336 در تهران به‌دنيا آمد. وي همزمان با تحصيل در سال آخر دبيرستان به فعاليت در صحنه‌هاي انقلاب پرداخت. 

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با شروع غائله كردستان توسط ضدانقلاب به مريوان رفت و مدتي جانشين فرمانده سپاه "دزلي" ‌و زماني نيز مسوول "محور مريوان" بود.

چراغي پس از شروع جنگ تحميلي با تيپ 27 محمد رسول‌الله(ص) به جنوب اعزام شد و از اواسط سال 1360 تا اواخر تيرماه 1361 فرماندهي گردان حمزه را بر عهده داشت. با همين مسووليت در دو عمليات‌ "فتح‌المبين" و "بيت‌المقدس" شركت كرد.

وی همچنين در عمليات "مسلم بن عقيل" به عنوان فرمانده تيپ 27 محمد رسو‌ل‌الله(ص) شركت داشت و در عمليات "والفجر مقدماتي" پس از اين‌كه تيپ 27 به لشكر تبديل شد، فرماندهي آن را بر عهده گرفت. در عمليات "والفجر مقدماتي"، به او لقب "شمشير لشكر" را دادند.

سرانجام رضا چراغي در عمليات "والفجر 1" و در منطقه عمومي فكه به شهادت ‌رسيد.

مهم‌ترين آثاري كه تاكنون در باره اين شهيد منتشر شده‌اند، عبارتند از:
ـ بي‌كرانه‌ها / عين‌الله‌ كاوندي/ كنگره بزرگداشت سرداران شهيد استان تهران / 1376.
ـ پرواز پروانه‌ها / حميد داوودآبادي / كنگره بزرگداشت سرداران شهيد استان تهران / 1376.
ـ حماسه 27 (جلد 1: همپای صاعقه) / تحقيق و نگارش حسين ب‍ه‍زاد و گ‍ل‌ع‍ل‍ی‌ ب‍اب‍ای‍ی‌ /  دفتر ادبيات و هنر مقاومت و لشكر 27 محمد رسول‌الله(ص) / 1379.
ـ لوح فشرده "مجموعه مستند روايتي افلاكيان (لوح 3) / سازمان حفظ و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران / 1383.
ـ لوح فشرده "ابراهيم در آتش" / سپاه محمد رسول‌الله(ص) / 1387.
ـ كتاب "سردار شهيد رضا چراغي" / ستاد برگزاري يادواره ستارگان دوكوهه / سپاه محمد رسول‌الله(ص) / 1387.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 37712
 


 
۱۳۸۸-۰۱-۲۸ ۰۲:۰۲:۴۸
عالي بود (2546)
 
۱۳۸۸-۰۱-۲۸ ۰۲:۰۴:۱۳
از اين كه اين خبرگزاري ايبنا از سرداراني گمنام چون چراغي يادي مي‌كند جاي تشكر دارد. (2547)