نمایشگاه بین‌المللی کتاب مراکش، محلی برای تبادل فرهنگ‌ها

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۸۷ ساعت ۱۱:۱۰
 
 
امسال مراکش در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب خود، تبادل فرهنگ بین کشورهای مختلف را مد نظر دارد و سعی می‌کند لزوم و اهمیت این مساله را بیش از پیش نمایان کند.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب مراکش، محلی برای تبادل فرهنگ‌ها
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و به نقل از «المغربیه»، سنگال میهمان افتخاری پانزدهمین دوره این واقعه فرهنگی بزرگ و بین‌المللی در مراکش است.
 
مسوولان این نمایشگاه كوشيده‌اند در اين هماورد بين‌المللي محلی مناسب برای ناشران، نویسندگان و روشنفکران فراهم كنند تا آن‌ها کنار هم جمع شوند و این تبادل فرهنگی را با دوستداران کتاب در سراسر دنیا جشن بگیرند.
 
«توریا جبران» وزیر فرهنگ مراکش در این باره به روزنامه المغربیه گفته است: این گردهمایی و نمایشگاه در واقع همچون پلی، رابط بین فرهنگ‌های مختلف جهان و فرصتی است براي آشنايي با دنیای کتاب. در واقع، بازديد از اين نمايشگاه برای دوستداران کتاب لازم است.
 
وی افزوده است: در نمایشگاه امسال تلاش کرده‌ایم کتاب‌ها را بیش از گذشته در اختیار عموم مردم قرار دهیم. برپايی جلسات سخنرانی، سمینار، شعرخوانی و بحث و تبادل نظر بین 298 روشنفکر و نویسنده از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه است. 199 نفر از این نویسندگان اهل مراکش‌اند و 99 نفر دیگر از کشورهای عربی در این بحث و تبادل نظر شرکت می‌کنند.
 
برای سنگال، به عنوان میهمان افتخاری این نمایشگاه نیز بخش‌هایی ویژه در نظر گرفته شده كه بحث و تبادل نظر درباره ادبیات سنگال و فرهنگ این کشور و برجسته کردن موارد فرهنگی مختلف آن، بخشی از این برنامه‌هاست. 

شرکت‌کنندگان معتقدند لازمه بحث و تبادل فرهنگ‌ها، وجود روابطی سالم، کنش‌ها و واکنش‌ها و مناسبات هرروزه شهروندان با یکدیگر است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34685