پازند تابستان، زمستاني شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۷ ساعت ۱۰:۳۰
 
 
سيزدهمين شماره فصل‌نامه علمی زبان و زبا‌ن‌شناسی «پازند» به تازگی منتشر شده است. مقاله‌ای درباره ارتباط شعر نوی فارسی و شعر پیش از اسلام از جمله مطالب این نشریه است که فرضیه‌ای جدید را درباره صحت و سقم وجود این ارتباط مطرح می‌کند.\
پازند تابستان، زمستاني شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، پازند نشريه‌اي پژوهشي، آموزشي و اطلاع‌رساني در زمينه علم زبان است. سردبيري آن به عهده آزيتا افراشي است. 

مقالات اين شماره عبارتند از: «زبان بدن و تاثير جنسيت، سن، شغل و تحصيلات در به كارگيري علائم زبان بدن» نوشته معصومه اسدبيگي،‌ «تاريخ اوليه زبان‌هاي هند و اروپايي» به قلم فريده حق‌بين،‌ «بررسي شيوه‌هاي تصويرسازي كارگزاران اجتماعي در زبان اخبار» از سيدآيت الله رزمجو و سحر ثانوي.

همچنين «توصيف دستگاه واجي گويش بهبهاني» نوشته بتول علي‌نژاد و خيري شريف‌زاده، «بررسي و مقايسه انسجام واژگاني در متون داستاني كودكان و بزرگسالان» نوشته ايران محرابي، «بررسي صوت‌شناسي كشش در فارسي» از ندا موسوي، «شعر نو فارسي و شعر در ايران باستان: تحليل مطابقه‌اي ساختار و محتوا» نوشته زهرا مهري، از مقالات ديگري است كه در اين شماره به چاپ رسيده است. 

سردبير در آغاز این نشریه آورده است: شماره حاضر فصلنامه پازند،‌ با ياري خداوند و تلاش پژوهشگراني كه پازند را شايسته گفتمان علمي زبانشاختي مي‌دانند با موضوعاتي بسيار متنوع و در چند مورد كاملا جديد و بدون پيشينه مكتوب در ادبيات و زبانشناسي ايران به چاپ رسيده است. 

از اين ميان «بررسي زبانشناسانه زبان بدن و رابطه آن با جند متغير» موضوعي بديع به نظر مي‌رسد. مقاله‌اي ديگر در اين مجلد در يك پژوهش ارزنده به «تحليل گفتمان» پرداخته است. پژوهشي ديگر به «توصيف دستگاه واجي گويش بهبهاني» اختصاص دارد؛‌ اين مقاله اطلاعات درخور توجهي براي علاقمندان به مطالعات گويشي به دست مي‌دهد. «ساز و كارهاي زبانشناسي نقشگرا» در مقاله‌اي ديگر و در قالب «انسجام واژگاني در متون داستاني» به چالش كشيده شده است. «بررسي صوت‌شناسي كشش در زبان فارسي» عنوان پژوهشي ديگر در اين مجلد است كه مي‌تواند با استقبال علاقمندان به مباحث آواشناختي – واجشناختي مواجه شود. «تحليل مطابقه‌اي شعر نو فارسي و شعر در ايران باستان» به معرفي فرضيه‌ای قابل تعمق درباره ارتباط شعر نوي فارسي و شعر پيش از اسلام اختصاص دارد. هرچند ارزيابي اين فرضيه و تصميم درباره صحت و سقم آن بر عهده خواننده است. 

در پايان،‌ «تاريخ زبان‌هاي اوليه زبان‌هاي هند و اروپايي» در قالب يك ترجمه بازكاويده شده است. اين مقاله ضرورت و اهميت پژوهش‌هاي زباني را براي رمزگشايي از ظرائف پنهان وقايع تاريخي مي‌نماياند.

شماره سيزده تابستان 87 پازند در 136 صفحه و به‌بهاي 16000 ريال اسفند 87 در اختيار علاقمندان به زبان و زبانشناسي قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34648