به قلم مرتضي احمدي

«تهرون و تهروني‌ها» تدوين مي‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۸۷ ساعت ۱۲:۰۲
 
 
مرتضي احمدي- بازيگر و دوبلور- از تدوين كتاب «تهرون و تهروني‌ها» خبر داد. اين كتاب هم‌اكنون در مراحل پاياني نگارش است و پس از طي مراحل نشر توسط انتشارات ققنوس به چاپ خواهد رسيد._
مرتضي احمدي
 
مرتضي احمدي
احمدي با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت:
در اين كتاب به زندگي فردي و اجتماعي، انديشه، فرهنگ و آداب و رسوم تهراني‌ها مي‌پردازم. 

اين بازيگر كه در جنوب شهر تهران به دنيا آمده هدف خود را از نگارش اين كتاب آشنايي نسل جوان با فرهنگ بومي تهران دانست و افزود: من شهر تهران و مردم آن را بسيار دوست دارم، علاقه‌مندم فرهنگ قديم اين شهر را مكتوب كنم تا فراموش نشود. 

احمدي كه براي نگارش كتاب «تهرون و تهروني‌ها» به سراغ فرهنگ‌هاي مختلفي چون دهخدا رفته است، در ادامه گفت: به ياري حافظه‌ام، گفت‌وگو با بچه محل‌هاي قديمي، بچه‌هاي اصيل تهران و يادداشت كردن نكاتي كه در گفته‌هايشان مي‌يافتم، اين كتاب را گردآوري كردم.

به گفته وي، اين كتاب هم‌اكنون در مراحل پاياني نگارش است و در انتشارات ققنوس به چاپ خواهد رسيد.

احمدي افزود: به زودي نگارش كتاب «هنرهاي بومي تهران» را شروع مي‌كنم. در اين اثر به تاريخچه ترانه‌هاي فكاهي، ترانه‌هاي‌ كوچه باغي، پيش پرده‌خواني، ضربي خواني، بحر طويل خواني و بيات تهران مي‌پردازم. 

«مرتضي احمدي» فعاليت هنري خود را از دوره نوجواني و با پيش پرده‌خواني در تئاتر فرهنگ و پارس آغاز كرده است.

از فيلم‌هاي سينمايي‌ اين هنرمند مي‌توان به «گراند سينما»، «ستاره بود»،«سلطان صاحب‌قران»، و بازي در نمايش‌هاي «عروسي فيگارو» «هزار و يك‌شب»،«خسيس»،«مريض خيالي» اشاره كرد. احمدي مدت‌ها به عنوان دوبلور نيز فعاليت كرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 32133