مجموعه مقالات تاريخي «محمدعلي فروغي» منتشر مي‌شود

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۰۷
 
 
مجموعه مقالات تاريخي«محمدعلي فروغي» ملقب به (ذكاءالملك) در دو جلد دربرگيرنده مقالاتي است كه حضور اشغالگران انگليسي و روسي را در ايران روايت مي‌كند. اين اثر به كوشش انتشارات توس منتشر مي‌شود._
محمدعلي فروغي
 
محمدعلي فروغي
«محسن باقرزاده» مدير انتشارات توس با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) گفت: «محمدعلي فروغي يكي از نخست وزيران ايران در سال 1320 خورشيدي بود و هنگامي كه روس‌ها و انگليسي‌ها ايران را اشغال مي‌كنند، ايران در يك وضع بحراني قرار مي‌گيرد.»

وي افزود: «رضاشاه، فروغي را براي نخست وزيري انتخاب مي‌كند و انگليسي‌ها رضاشاه را تبعيد مي‌كنند، فروغي حكومت را به‌دست مي‌گيرد و بعد از مدت‌ها اشغالگران روسي و انگليسي را از مملكت بيرون مي‌راند.»

مدير انتشارات توس يادآور شد: «اين مجموعه دربرگيرنده مقالاتي است كه اوضاع سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و... ايران در زمان اشغال انگليسي‌ها و روس‌ها را به تصوير مي‌كشد.»

وي افزود: «فروغي يك اديب بزرگ بود و كتاب‌هاي بوستان، گلستان، ديوان حافظ و ديگر آثار ادباي بزرگ ايران كتاب‌هاي ارزشمندي را تصحيح كرده است.»

باقرزاده يادآور شد: «متن تصحيح شده از بوستان و گلستان سعدي بهترين متني است كه از وي به يادگار مانده است.»

«محمدعلي فروغي» معروف به «ذکاءالملک»، سياست‌مدار و چند دوره نخست‌وزير ايران بود. وي در سال ۱۲۵۴ خورشيدي زاده شد. پدرش محمدحسين فروغي (ذکاءالملک) از اديبان و مترجمان دوره قاجار بود. فروغي تحصيلات خود را در رشته پزشکي در دارالفنون شروع کرد ولي بعد به ادبيات روي آورد. با اشغال ايران در سوم شهريور ۱۳۲۰ نخست‌وزير ايران شد و توانست نيروهاي اشغالگر را از ايران بيرون براند.

تاريخ مختصر ايران، تاريخ مختصر دولت قديم روم، دوره مختصر از علم فيزيک، اصول علم ثروت ملل، تاريخ ملل قديمه مشرق (ترجمه)، حکمت سقراط و افلاطون، انديشه‌هاي دور و دراز، پيام به فرهنگستان، فن سماع طبيعي، سير حکمت در اروپاو آيين سخنوري از جمله كتاب‌هاي وي به‌شمار مي‌رود.

وي همچنين برخي متن‌هاي فارسي از جمله کليات سعدي، زبده ديوان حافظ، رباعيات خيام، خلاصه شاهنامه و مواعظ سعدي را تصحيح و منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 31984