براي نخستين‌بار در ايران

دانشنامه آبادي‌هاي ايران تدوين مي‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ دی ۱۳۸۷ ساعت ۱۵:۰۵
 
 
«دانشنامه آبادي‌هاي ايران» به شكل بسيار وسيع و گسترده توسط پژوهشگران مناطق مختلف ايران به شيوه ميداني گردآوري و منتشر مي‌شود._
كاروانسراي خان خوره در آباده
 
كاروانسراي خان خوره در آباده
رئيس پژوهشكده ابوريحان بيروني وابسته به مركز دايره‌المعارف بزرگ اسلامي به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: پژوهشگران ميداني فعاليت خود را در بخش آباده فارس آغاز كرده‌اند و در اين منطقه با سرپرستي دكتر جمشيد صداقت كار به خوبي پيش مي‌رود.

دكتر كيانوش كياني هفت‌لنگ خاطرنشان كرد:  تدوين دانشنامه آبادي‌هاي ايران را پس از شيراز در آبادي‌هاي شهرهاي ديگر ادامه خواهيم داد تا در وقت معين تمام آبادي‌هاي ايران را در اين دانشنامه تدوين كنيم.

وي افزود: اين كار زمان بسياري را مي‌خواهد تا پژوهشگران ميداني در آبادي‌هاي مختلف جست‌وجو و تمام موارد فرهنگ، زبان، آداب و رسوم، عقايد، ازدواج، مرگ و مير و... روستاييان را گردآوري كنند.

نويسنده کتاب «گنجينه عکس‌های تاريخی» يادآور شد: اميدوارم در آينده نزديك شاهد جمع‌بندي اين دانشنامه در تمام آبادي‌هاي ايران باشيم، زيرا در اين زمينه همواره براي پژوهشگران خلاء احساس مي‌شد.

وي افزود: دانشنامه‌ها نقطه پاياني ندارند و دائما در حال رشدند و نياز به ويرايش مجدد دارند؛ زيرا مدخل‌هاي جديدي بايد به آن اضافه شود تا همواره روزآمد باشند. 

اين پژوهشگر يادآور شد: دانشنامه‌هايي  داريم كه با ويرايش‌هاي جديد ارائه مي‌شوند و به چاپ‌هاي 10 و يا بالاتر مي‌رسند و اين مسأله نشان‌ دهنده پويايي و به روز بودن دانشنامه‌هاست كه همواره مدخل‌هاي جديدي به آن‌ها اضافه مي‌شود. 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 30934