مدل سكولار شدن غرب منتشر شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۳۶
 
 
كتاب «مدل سكولار شدن غرب» تأليف استيو بروس با ترجمه محمدمسعود سعيدي از سوي انتشارات گام نو منتشر شد._
مدل سكولار شدن غرب منتشر شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اين كتاب در سه بخش پيشگفتار، مقدمه مترجم و مدل سكولار شدن غرب منتشرشده‌است.
سكولاريسم‌ (Secularism) از (Secularis) به‌ معناي‌ «نامقدس‌»، «غيرروحاني‌» و «ناسوتي‌» گرفته‌ شده‌. سكولاريسم‌، نوعي‌ ايدئولوژي‌ بشري‌ و سكولاريزاسيون‌گونه‌اي‌ فرآيند جهاني و قطعي‌ تلقي‌ شده‌ است‌. چنين‌ تئوري‌ها و داوري‌هايي‌، به‌ قول‌ ديويد مارتين‌ مبتني‌ بر دو اسطوره‌ است‌. نخست‌ اسطوره‌ عصرطلايي‌ درباره‌ جهان‌ مذهبي‌ و دوم تصوري‌ درباره‌ انسان‌ بيش‌ از سكولار شده‌ مدرن‌، درحالي‌ كه‌ نمي‌توان‌ به‌ وجود چنين‌ دوگانه‌اي‌، حكم‌ كلي‌ و عام‌ صادر كرد. 

‌اغلب مشاهده مي شود كه بحث سكولاريزاسيون و سكولاريسم، كاملا از هم متمايز نمي‌شوند و نويسندگان متعددي احكام اين دو بحث را در هم مي‌آميزند. سكولاريزاسيون يك فرايند و جريان است و نه يك مكتب فكري، درست به خلاف سكولاريسم كه يك مكتب فكري و يك ايدئولوژي است.

سكولاريست‌ها كساني هستند كه وقوع جريان سكولاريزاسيون‌ها را مي خواهند و براي تحقق آن تبليغ و برنامه‌ريزي مي‌كنند. ولي اين كتاب درباره اين ايدئولوژي و مكتب فكري بحث نمي كند. موضوع بحث جامعه شناسان، خود فرآيند سكولاريزاسيون است.

درباره مؤلف:
استيو بروس، استاد دانشگاه آبردين و اكنون يكي از مهمترين نظريه‌پردازان تئوري سكولاريزاسيون است. وي در اين كتاب ، عوامل، مسيرها و نشانه‌هاي سكولار شدن در غرب را تشريح مي‌كند و در 
اين باره گزارش واضح و روشن از آراء جامعه‌شناسان مدرن ـ از ماكس وبر به اين سو ـ ارائه مي‌دهد. بروس توضيح مي‌دهد كه نظريه‌هاي سكولاريزاسيون و از جمله نظريه خود او بر زوال يكسره اعتقادات و باورهاي ديني دلالت دارند و پيش‌بيني اين نظريه‌ها مطلقا تسلط عمومي الحاد نيست.

كتاب «مدل سكولار شدن غرب» در 128 صفحه، شمارگان 1100 نسخه ، با قيمت 22000 ريال روانه بازار كتاب شده‌ است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 29677