نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر نقلی » ادبیات

صد و یازدهمین سالروز تولد نیما یوشیج

منشي‌زاده: شعر ورلن به پاي شعر نيما هم نمي‌رسد

۲۱ آبان ۱۳۸۷ ساعت ۱۲:۵۹

گزارشگر :

کیومرث منشی‌زاده نیما یوشیج را برتر از شاعران سمبولیست فرانسه و دیگر نقاط جهان خواند. او گفت: حتي شعر ملك‌الشعراي شعر فرانسه، پل ورلن هم به پای شعر نیما نمی‌رسد.

منشي‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: مشکل ما این است که شعرهای بلند نیما را خوب درک نکرده‌ایم. هرچند اصولا شعرهای کوتاه نزد مردم مقبول‌تر از اشعار بلند هستند.

وی ادامه داد: ما گمان می‌کنیم چون نیما یک شاعر سمبولیک است لزوما باید ازشاعران سمبولست فرانسه چون "رمبو"، "بودلر" و‌ "ورلن" پایین‌تر باشد؛ در حالی که اشعار ملک‌الشعرای فرانسه یعنی ورلن هم به پای شعر نیما نمی‌رسد.

این شاعر افزود: ما عموما نیمایی‌ترین شعرهای نیما را می‌پسندیم مثل "خواب در چشم ترم می‌شکند...." در حالی که ای‌ ها شعرهای محض نیمایی به معنای اخص نیستند.

منشی‌زاده با بیان این‌که شعرهای نیمایی محض آن‌هایی هستند که با زبان ما سر «تخالف» دارد و با زبان فارسی در جنگ است، تصریح کرد: عادت این است که می‌گویند شعر‌های نیما از نظر زبانی مشکل دارند؛ در حالی که این خود زبان ماست که یوشیج خواسته آن رابه چالش کشاند و زبانی دلنشین را خلق کند.

وی نیما را مدرن‌ترین شاعر معاصر خواند و ادامه داد: شعر نیما دستگاه مختصات دارد، عدول‌ناپذیر است و نمی‌شود هر کاری را با آن انجام داد. شعر نیما کمپوزسیون دارد و لبریز از مالیخولیایی است که صرفا خاص نیما یوشیج است.

منشی‌زاده در پایان يادآور شد: شعرهای بلند نیما شعرهای مهمی هستند برخلاف شعرهای بلندی که دیگران پس از او سرودند.