​نشست «شعبده‌بازی در متون کهن ایرانی» برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۴
 
 
«شعبده‌بازی در متون کهن ایرانی» در مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب بررسی می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، یکصد و پانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های متن‌پژوهی این مؤسسه با موضوع «شعبده‌بازی در متون کهن ایرانی» برگزار می‌شود.
 
شعبده‌بازی هنری است که ابداع و به کار بستن فنون آن، موقوف هنرمندی و دانش‌ورزی همزمان است. ايران از ديرباز سرزمين علم و دانش بوده و به این خاطر است که قديم‌ترين كتاب‌هايى كه در جهان در زمينه شعبده‌بازى نوشته شده و در آن به شيوه‌هاى شعبده‌بازى و ابزارهاى آن پرداخته شده است، به زبان فارسى است.

هم‌چنين قديم‌ترين وسيله شعبده‌بازى در ايران ابداع شده و هم اكنون در موزه ايران باستان نگهدارى مى‌شود. هدف از شعبده‌بازى سرگرمى و تفريح بوده است و نويسندگان، ضمن تشریح فنون شعبده، اين نكته را در كتاب‌هاى خود یاد کرده‌اند. فنون یادشده هنوز هم در میان شعبده‌بازان کاربرد دارد.
 
در نشست «شعبده‌بازی در متون کهن ایرانی» محمدرضا توكلى صابری ضمن معرفی برخی کتاب‌های فارسی درباب شعبده، به شرح تاريخچه شعبده‌بازى در ايران و جهان می‌پردازد و بعضى ترفندهاى شعبده را، که در این کتاب‌ها شرح شده است، اجرا می‌کند و درباره ابزار و وسايل آن سخن می‌گوید.
 
نشست «شعبده‌بازی در متون کهن ایرانی» دوشنبه 7 بهمن‌ماه 1398، ساعت 15 و 30 دقیقه تا 17 در کتابخانه مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب به نشانی تهران، خیابان انقلاب، بین خیابان دانشگاه و ابوریحان، ساختمان فروردین، شماره 1182، طبقه دوم برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 286433