دو ماه دیگر؛‌ آبی ملحوظ چالنگی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸۷ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
آبی ملحوظ دومین کتاب هوشنگ چالنگی،‌ تا پایان آذر منتشر می‌شود. کتاب پیشین این شاعر با عنوان «زنگوله تنبل»، در سال به چاپ رسیده بود.
هوشنگ چالنگی
 
هوشنگ چالنگی
مهین خدیوی مدیر نشر سالی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: «آبی ملحوظ» قطعا تا دو ماه دیگر و در آذر منتشر خواهد شد.

وی دلیل تاخیر درانتشار این کتاب را، اضافه شدن شعرهایی به آن در چند مرحله و آن هم پس از اخذ مجوز عنوان کرد و افزود: البته وزارت ارشاد مشکلی با تحویل دوباره کتاب و افزودن بخش‌هایی به آن ندارد؛ ولی وقتی به یک کتاب که مجوز نشر را دریافت کرده شعر یا شعرهایی اضافه کنید، به طور طبیعی باید دوباره وارد چرخه کسب مجوز شود و این امر هم زمان‌بر است. حال آن‌که درباره این کتاب، به خواست خود شاعر،‌ این اتفاق چند بار رخ داد.

به گفته خدیوی، مجوز نشر این کتاب دریافت شده، مراحل حروفچینی و فهرست‌نویسی و طراحی جلد را پشت سر گذاشته و تا دو ماه دیگر به چاپ خواهد رسید.

از مهم‌ترین مقالاتی که تا کنون در آن‌ها به شعر چالنگی پرداخته شده، می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

ت‍ب‍ی‍ی‍ن‍ی‌ ک‍وت‍اه‌ ب‍ر ش‍ع‍ره‍ای‌ ه‍وش‍ن‍گ‌ چ‍ال‍ن‍گ‍ی‌ به قلم م‍ن‍وچ‍ه‍ر آتشی. نشریه ک‍ارن‍ام‍ه‌، شماره‌ ۳۶، (ش‍ه‍ری‍ور ۱۳۸۲): ص‌ ۱۰۹ - ۱۱۰.
چشم بستن در کشف ستاره به قلم هوشیار انصاری‌فر. روزنامه شرق ، ۲ مرداد ۱۳۸۶، ص ۲۸.
بره پر هیاهوی زنگوله تنبل(مروری بر اشعار هوشنگ چالنگی) به قلم رامین یوسفی. روزنامه اعتماد ملی ، ۲۹ فروردین ۱۳۸۷ : ص ۱۰.
اتفاق غنیمت به قلم هرمز علی‌پور. روزنامه شرق ، ۱۴ مرداد ۱۳۸۶، ص ۱۵.
ن‍ف‍س‌ ک‍ش‍ی‍دن‌ ب‍ا ده‍ان‌ پ‍ل‍ن‍گ‌(درباره مجموعه شعر زنگوله تنبل) به قلم غ‍لام‌رض‍ا صراف. نشریه ک‍ت‍اب‌ م‍اه‌ ادب‍ی‍ات‌ و ف‍ل‍س‍ف‍ه‌، ش‌ ۶۳ ، (دی‌ ۱۳۸۱): ص‌ ۱۰۸ – ۱۱۱.
داس‍ت‍ان‌ دو ن‍س‍ل‌ به قلم ام‍ی‍د روحانی. روزنامه ه‍م‍ش‍ه‍ری‌، (۱۴ اس‍ف‍ن‍د ۱۳۸۱): ص‌ ۱۷.

پیش از این یک مجموعه شعر با عنوان «زنگوله تنبل» در سال 83 از چالنگی منتشر شده بود که ناشر آن مجموعه نیز، چون «آبی ملحوظ»، نشر سالی است.

نخستین بار، «آبی ملحوظ» در سال 84 مجوز نشر را دریافت کرده بود. پس این کتاب با تاخیری سه‌ساله به چاپ می‌رسد. یک کتاب دیگر چالنگی نیز که تا کنون در بازار نشر دیده نشده و به احتمال بسیار زیاد اصولا به چاپ نرسیده، با عنوان «نزدیک با ستاره مهجور»، در سال 81 از سوی نشر صمد اهواز تا مرحله فهرست‌نویسی پیش رفته است.

هم‌چنین نشر سالی، در سال 80، نخستین بار کتابی از چالنگی را با عنوان «آن‌جا که می‌ایستی» تا مرحله فهرست‌نویسی پیش برد. به نظر می‌رسد این کتاب، شکل اولیه همان کتاب «زنگوله تنبل» باشد که سه سال بعد، در سال 83،‌ با افزوده‌ها و نامی جدید، از سوی همین نشر به چاپ رسید.

هوشنگ چالنگی از مطرح‌ترین شاعران موج نو شعر ایران محسوب می‌شود. او از اعضای اصلی حلقه «شعر دیگر» بود که کارهای خود را در قالب دو جلد کتاب «شعر دیگر»، در دهه چهل منتشر کردند. چالنگی پیش از انقلاب برای انتشار هیچ کتابی اقدام نکرد و انتشار کتابی مستقل از خود را، تا چهل سال پس از سرودن مشهورترین شعرهایش، یعنی تا سال 83 که «زنگوله تنبل» به چاپ رسید، عقب انداخت.

«آبی ملحوظ»، بیش‌تر دربر دارنده شعرهایی است که در سال‌‌های ‌اخیر به قلم چالنگی نوشته شده‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 28145