دوم شهریورماه برگزار می‌شود

شب محمد میرشکرایی در خانه اندیشمندان علوم انسانی

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۸
 
 
شب محمد میرشکرایی از سوی نشریه بخارا با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی شنبه دوم شهریور ماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، شب محمد میرشکرایی از سوی نشریه بخارا با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی، پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایکوم ایران شنبه دوم شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
 
در این نشست سید محمد بهشتی، باجلان فرخی، احمد محیط طباطبایی، رسول وطن دوست، شبان میرشکرایی و علی دهباشی دبیر نشست سخن خواهند گفت.
 
در این مراسم فیلمی مستند درباره محمد میرشکرایی و نمایشگاهی از مجموعه عکس‌های مردم‌شناسی به نمایش گذاشته خواهد شد.
 
یکی از چهره‌های برجسته مطالعات مردم‌شناسی در ایران محمد میرشکرایی است، استاد و دانشوری فرزانه که آثار او با عشق به ایران و فرهنگ و تمدن درخشان آن در هم تنیده‌اند.
 
این مردم‌شناس برجسته یکی از چهره‌های مرکز مردم‌شناسی کشور  است که سنت آن مرکز را در پژوهشکده مردم شناسی در سال‌های پس از انقلاب تداوم بخشید و در کنار چند تن دیگر از مردم شناسان متقدم مانع از گسست سنت‌های پژوهشی و تحقیقی در زمینه مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی در چند دهه اخیر شد.
 
مطالعات و کوشش‌های ارزشمندش در معرفی چشم‌اندازهای مهم فرهنگ ایرانی چون نوروز و یلدا جایگاهی ویژه‌ای در حوزه مطالعات و گفتمان‌های میراث فرهنگی و تمدنی در سطح ملی و بین‌المللی به او می‌بخشیده است. ثبت جهانی نوروز یکی از قله‌های درخشان در کارنامه ایشان است که اهمیتی جهانی به تلاش‌های وی در حوزه شناخت، پاسداشت و گرامیداشت فرهنگ ایرانی می‌بخشد.
 
ریاست پژوهشکده مردم‌شناسی از سال ۱۳۶۸ تا ١٣٨٦ با مدیریت صدها تحقیق میدانی و انتشار ده‌ها جلد کتاب از نقاط ارزشمند تلاش‌های این مردم‌شناس توانا است. تولید و انتشار کتاب‌های مردم شناسی در زمینه‌هایی چون نوروز، انسان و آب، مردم شناسی و موزه‌ها، اسطوره و آیین در فرهنگ ایران و تألیف صدها مقاله علمی، از جایگاه ارزشمند ایشان در مطالعات مردم شناختی فرهنگ ایرانی نشان دارد.
 
این مراسم در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات اللهی، چهارراه ورشو برپا می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279873