رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در مراسم بزرگداشت روز پزشک:

با این بودجه‌ها 20 سال دیگر هم نمی‌توان نیمی از آثار بوعلی را منتشر کرد

ابن‌سینا، میراث بزرگ ایرانیان و سرآمد همه دانشمندان تمدن اسلامی است
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
رئیس بنیاد بوعلی‌سینا با بیان اینکه بودجه این بنیاد کفاف گذران روزمره آن را هم نمی‌دهد، گفت: با این بودجه‌ها 20 سال دیگر هم نمی‌توان حتی نیمی از آثار ابن‌سینا را تصحیح علمی- انتقادی و چاپ کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد بوعلی‌سینا، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در مراسم روز بزرگداشت شیخ‌الرئیس ابن سینا در همدان، گفت: در محافل علمی ایران و بلکه همه دنیا، هزار سال است که نام بوعلی‌سینا در عرصه فلسفه و طب می‌درخشد و میراث علمی او در جریان‌سازی علم و فرهنگ تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: در فلسفه اسلامی هم نمی‌توان مسئله‌ای علمی طرح کرد و ردپای بوعلی را در آن نیافت. در پزشکی سینوی نیز که بیش از 700 سال سلطه بلامنازع در محافل درمانی داشته است، نام بوعلی با معجزه پزشکی و درمان توأمان بوده است.

آیت‌الله طه‌محمدی اضافه کرد: اول شهریور هر سال به یاد زادروز شیخ‌الرئیس و بزرگداشت مقام علمی این دانشمند نامگذاری شده است. در این روز که مقام پزشک نیز گرامی داشته می‌شود؛ برنامه‌های فرهنگی و علمی ویژه‌ای در شهر همدان و در مراکز علمی در تهران و سایر شهرستان‌ها برپا می‌شود.

رئیس بنیاد بوعلی‌سینا ادامه داد: ما مفتخریم که در شهر زادگاه ابوعلی‌سینای بزرگ، نسبت به مقام این دانشمند جهانی ادای احترام می‌کنیم و با حضور در آرامگاهش ستایشگر رنج و زحمت او برای بشریت هستیم.

آیت‌الله طه‌محمدی، ابن‌سینا را گنج ناشناخته‌ای ذکر کرد که آثارش هنوز به تتبع و بررسی نیازمند است و افزود: در دوره‌ای که طب مدرن در بسیاری از موارد به تنهایی از عهده نگاهداشت سلامت جامعه بر نیامده است؛ آموزه‌های طب بوعلی، بویژه در حوزه پیشگیری و بهداشت می‌تواند هم جامعه‌ای سالم و تندرست بسازد و هم از خرج و مخارج اقتصادی کلانی که بیماری‌ها بر اقتصاد خانواده و جامعه تحمیل می‌کنند، بکاهد.

رئیس بنیاد بوعلی‌سینا در زمینه اهداف و وظایف این بنیاد نیز گفت: نشر آثار و رساله‌های بوعلی جزو اولین و مهمترین وظایفی است که بر عهده ما نهاده شده است. بر اساس کتاب‌شناسی‌های منتشر شده از بوعلی، بسیاری از آثار او هنوز به صورت خطی است و حتی برای برای یک بار نیز چاپ نشده است. نیاز است که جامعه علمی کشور یاریگر این بنیاد برای تصحیح انتقادی علمی این آثار باشند.

وی افزود: ما تمام تلاش خود را با بودجه‌های بسیار ناچیزی که در اختیار داریم، به‌کار بسته‌ایم ولی هنوز در اولین گام‌های این راه علمی قرار داریم. دستگاه‌های بودجه‌پرداز و پشتیبان ما در استان و سطح ملی هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که نیاز است آثار بوعلی که بدرستی ما مدعی میراث‌داری آنهاییم؛ تصحیح، ترجمه و چاپ شوند.

آیت‌الله طه‌محمدی گفت: بنابراین اگر بگوییم با این بودجه‌ها که حتی کفاف گذران روزمره بنیاد را نمی‌دهد، 20 سال دیگر هم نمی‌توان حتی نیمی از آثار ابن‌سینا را تصحیح علمی- انتقادی و چاپ کرد، سخن به دور از اغراق و انصافی نگفته‌ایم.

آیت‌الله طه‌محمدی با درخواست مساعدت مالی از مسئولان ملی و استانی، افزود: می‌دانیم که شرایط اقتصادی بودجه با این تحریم‌های ظالمانه وضع خوبی ندارد؛ اما معتقدیم که سرمایه‌گذاری بر روی مفاخری مثل بوعلی‌سینا که نماد هویت اسلامی و ایرانی ما هستند، نه تنها مصرفی نیست، بلکه سرمایه‌گذاری فرهنگی علمی محسوب می‌شود و آورده‌اش در جهت اعتلای علمی کشور و احساس هویت و خودباوری در نسل جدید مؤثر خواهد بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279863