قاسم یاحسینی در نشست بررسی ادبیات دفاع مقدس و پایداری در اردبیل مطرح کرد؛

تاثیر تدوین تاریخ 500 ساله پایداری مردم اردبیل در توسعه گردشگری استان

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۴
 
 
قاسم یاحسینی، پژوهشگر حوزه تاریخ معاصر بر لزوم گردآوری آثار تاریخی و کتاب‌های مربوط به دفاع مردم اردبیل از دوران حمله مغول‌ها، عثمانی‌ها، روس‌ها، توده‌ای‌ها تا جنگ تحمیلی، تاکید کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اردبیل به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل، نشست مشترک کتابداران اردبیل با سیدقاسم یاحسینی، نویسنده و پژوهشگر در حوزه تاریخ معاصر، ادبیات دفاع مقدس و مطالعات بوشهرشناسی، در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

یاحسینی در این نشست با اشاره به مقاومت و پایداری مردم ایران به‌ویژه غیورمردان اردبیل در مقابل هجوم عثمانی‌ها در جنگ چالدران و استمرار آن در دوران‌های مختلف تا جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، گفت: مردم سلحشور اردبیل در دوران‌های مختلف نقش تأثیرگذاری در دفاع از تمامیت ارضی ایران برعهده داشته‌اند که این حماسه‌سازی‌ها در دوران دفاع مقدس به اوج خود رسید.

این نویسنده حوزه دفاع مقدس و ادبیات پایداری با اشاره به لزوم گردآوری آثار تاریخی و کتاب‌های مربوط به دفاع مردم اردبیل از دوران حمله مغول‌ها، عثمانی‌ها، روس‌ها، توده‌ای‌ها تا جنگ تحمیلی، تصریح کرد: تدوین این تاریخ کهن و ماندگار در شکل‌گیری تاریخ پایداری 500 ساله مردم در دوران‌های مختلف مؤثر خواهد بود و با جذب گردشگران برای بازدید از بقایای موجود از این حوادث تاریخی، از جمله بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و گورستان تاریخی شهدای جنگ چالدران،سبب شکوفایی صنعت توریسم خواهد شد.


وی با اشاره به تدوین 90 جلد کتاب و 1200 مقاله در حوزه‌های مختلف تاریخی و ادبیات پایداری اضافه کرد: تعدادی از این کتاب‌ها به زبان‌های آلمانی، ایتالیایی، فرانسه و انگلیسی ترجمه شده است.

یاحسینی با اشاره به اینکه بیش از 35 جلد از تألیفاتش به دفاع مقدس اختصاص یافته است، توجه به ابعاد مختلف دفاع مقدس و به تصویر کشیدن این رشادت‌ها و جانبازی‌ها از سوی نویسندگان را ضروری دانست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279714