​سرگذشت کامی کلودل به چاپ سوم رسید

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴
 
 
​سرگذشت کامی کلودل، زن پیکرتراشی که در فقر می‌میرد به چاپ سوم رسید.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب یک زن، سرگذشت واقعی کامی کلودل به قلم خانم آن دلبه  است. سرگذشت کامی کلودل، خواهر شاعر مشهور فرانسوی، پُل کلودل  در قالب رمان در آمده است. او نخستین زنی است که در اواخر قرن نوزدهم به هنر پیکرتراشی( مجسمه‌سازی) روی آورد. این هنر تا قبل از آن در انحصار مردان بود. خیلی زود استعداد فوق‌العاده کامی کلودل، مورد توجه همگان قرار گرفت. پیکره‌هایی که او می‌تراشید تحسین همه هنرشناسان را برمي انگیخت. از آن‎‌جا که او دست به کاری زده‌ بود که با معیارهای اجتماعی آن روزگار هماهنگی نداشت، خیلی زود مورد حسادت افراد تنگ‌نظر و طعنه و تهمت آن‌ها قرار گرفت و در نتيجه سال‌های زیادی از زندگی‌اش را در تیمارستان به‌سر برد. بخش‌هایی از کتاب نامه‌های او از تیمارستان است که بسیار جالب و خواندنی است. شیوایی قلم نویسنده به لذت  بیشتر از این اثر کمک می‌کند.

در پیشانی‌نوشت همه فصل‌های کتاب اشعاری بسیار دل‎‌نشین می‌خوانیم که سروده پل کلودل برادر کامی، از میکل آنژ و دانته است. ترجمه روان و شاهکار خانم مهستی بحرینی از این اشعار حظ خواندن این سرگذشت واقعی را دوچندان کرده‌است.

از سوی دیگر کامی کلودل عاشق استاد خود، آگوست رودن بود اما این عشق هرگز به سرانجام نرسید. آگوست رودن در زمان حیات  یکی از بزرگترین پیکرتراشان زمان خود بود. این شکست عشقی برای کامی کلودل، سخت بود. با این که پیکره‌های بسیار ارزشمندي می‌ساخت اما هرگز خریداری براي اين پيكره ها پيدا نمی‌شد و در نتيجه او مجبور شد در فقر و تنگدستی زندگی را ادامه دهد. بخش‌هایی از کتاب یک زن، که به یادآوری خاطرات عشقی او می‌پردازد از شیرین‌ترین بخش‌های کتاب است.

خانم آن دلبه نویسنده این سرگذشت‌نامه کارگردان موفق سینما و تئاتر است. ایشان در این کتاب تلاش‌کرده است كه شرح حال خانم کامی کلودل را ادا کند. کتاب یک زن، در فرانسه با اقبال خوبی روبه‌رو شد و و توانست جایزه ادبی اِل را هم از آن خود كند.

این کتاب را انتشارات نیلوفر با قیمت55هزارتومان در 416صفحه منتشر کرده است.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279653