از سوم شهریورماه

کارگاه مقاله‌نویسی و روش تحقیق در علوم انسانی برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
 
 
کارگاه مقاله‌نویسی و روش تحقیق در علوم انسانی با تدریس فرهاد طاهری از سوم شهریورماه در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کارگاه مقاله‌نویسی و روش تحقیق در علوم انسانی در اندیشگاه کتابخانه ملی با تدریس فرهاد طاهری دانشنامه‌نگار، نویسنده و پژوهشگر تاریخ در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.
 
ثبت نام این دوره از ۱۵ مرداد آغاز شده و تا یکم شهریورماه ادامه خواهد داشت. این دوره بدون شهریه است اما ثبت نام آن الزامی است.
 
دوره یادشده از یکشنبه سوم شهریورماه آغاز می‌شود و روزهای یکشنبه و سه‌شنبه هر هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۲ برگزار می‌شود.
 
نگاهی به سرفصل‌های کارگاه 
 جلسه نخست شامل بررسی موانع ذاتی و آموزشی زبان فارسی و مشکلات به کارگیری آن در امر نوشتن، دوری ذهنیت زبان گفتار با زبان نوشتار، به حداقل رساندن فاصله میان ذهن با زبان است.
 
جلسه دوم نیز دربردارنده بررسی خاستگاه ذهن در مقوله نوشتن، مهارت‌های پرورش خاستگاه ذهن، توصیف و گزارش، جزئی‌نگری، مقایسه تطبیق است.
 
جلسه سوم شامل الگوها و ساختارهای زیربنایی مقاله‌نویسی: روزنگاشت، خاطره نگاشت، شرح حال‌نویسی، سفرنامه‌نویسی است. جلسه چهارم نیز دربردارنده شیوه‌های معرفی کتاب، بررسی، نقد، خلاصه کتاب است.
 
جلسه پنجم شامل گام‌هایی به سوی مقاله‌نویسی، انتخاب موضوع، مفهوم‌یابی و تشخیص موضوع در منابع، شیوه‌های فیش‌نویسی است. جلسه ششم نیز به تجزیه و تحلیل فیش‌نویسی، ادغام و ترکیب فیش‌ها، پاراگراف‌نویسی و چگونگی تدوین پاراگراف‌ها با یکدیگر است.
 
جلسه هفتم دربردارنده مأخذشناسی و منبع‌یابی، اهمیت منابع، منابع دست اول و منابع دست دوم، فرق میان منابع معتبر، مرجع و دست اول با یکدیگر است. جلسه هشتم نیز به کارگاه عملی مقاله‌نویسی، ویرایش و نسخه‌پردازی(رسم‌الخط، ضبط اعلام، پانوشت، پی نوشت و...) می‌پردازد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279477