خوانش و بررسی رمان «کیمیا خاتون» در «رویای کاغذی»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
 
 
برنامه «رویای کاغذی» امشب به معرفی و خوانش بخش‌هایی از کتاب رمان «کیمیا خاتون» نوشته «سعیده قدس» می‌پردازد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی رادیو فرهنگ؛ «رویای کاغذی» امشب سه‌شنبه اول مردادماه  ضمن خوانش بخش‌هایی از کتاب «کیمیا خاتون»  نوشته «سعیده قدس» شنوندگان را با این اثر آشنا می‌کند.

برنامه رویای کاغذی برنامه ای از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که هر شب ساعت ۲۳:۴۵ به بازخوانی قطعه ای از یک کتاب شامل داستان کوتاه، رمان و شعر از آثار شاخصی که با استقبال مخاطبان روبرو شده‌اند و پر تیراژ بوده‌اند و به چاپ‌های چندم رسیده‌اند، اختصاص دارد.

کیمیاخاتون دختر محمدشاه ایرانی و کاراخاتون، زیباروی اکدشانی، که پس از مرگ شوهرش به عنوان همسر دوم به عقد و ازدواج محمد جلال الدین بلخی درآمده بود، پس از ازدواج مادرش ساکن حرم مولانا شد، و داستان حیرت انگیز زندگی وی بالمآل نگاهی نیز به بخشی از زندگی واقعی، خانوادگی و به عبارت دیگر بعد انسانی حیات مولانا دارد یعنی آن بخش از زندگی او که همواره در سایه عظمت ابعاد روحانی، عرفانی و فراانسانی شخصیتش به محاق فراموشی سپرده شده. از همین روی است که هرچند این رمان تاریخی برداشتی خیال پردازانه از یک ماجرای واقعی می باشد سعی بسیار رفته تا واقعی ترین تصویر خیالی ارائه گردد.

نویسنده در این رمان تلاش می‌کند نهایت وفاداری خود به تاریخ و دین خود را نسبت به شخصیت‌های به شدت مقبول و اسطوره‌گون ادا کند؛ هرچند برخورد نویسنده با تاریخ به رغم توجه به درستی و دقت در منابع تاریخی که حکایت از اشراف او بر منابع تاریخی دارد، در بسیاری موارد، مانع تخیل آزادی وی نیست؛ به خصوص هنگامی که نویسنده به شخصیت کیمیا می‌پردازد و از تخیلی پویا استفاده می‌کند. در جایی که تاریخ به نفع داستان عقب می‌نشیند. 

«رویای کاغذی» با اجرای راضیه گردکاهد، تهیه کنندگی الهه بیات و نویسندگی مریم بیانی  برروی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278683