​انتشار گزارش تفصیلی خرید کتاب در سال ٩٧

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۲
 
 
هیات انتخاب و خرید کتاب در راستای شفاف‌سازی فعالیت‌ها، گزارشی از روند فعالیت خود در سال ١٣٩٧ منتشر کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، براساس گزارش ارایه شده از سوی هیات انتخاب و خرید کتاب، در سال ١٣٩٧ از بین کتاب‌‎های ارائه شده به این هیات تعداد هفت هزار و ٩٥٧ عنوان کتاب در یک میلیون و ١٨٢ هزار و ١٤٥ نسخه با مبلغ کل پشت جلد ٢٧٢ میلیارد و ٣٢٢ میلیون و ٤٩٨ هزار و ٥٠٠ ریال برای خرید تصویب شده است.

از بین این تعداد کتاب یک هزار و ٥٠١ عنوان کتاب با موضوع دین، دو هزار و ٦٠٥ عنوان کتاب در موضوع علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی، یک هزار و ٦٣٦ عنوان با موضوع کودک و نوجوان و دو هزار و ٢١٥ عنوان کتاب با موضوع هنر و ادبیات بوده‌اند.

آمار درصدی کتاب‌های خریداری شده در سال ١٣٩٧ به تفکیک گروه نیز از این قرار است:  ١٨درصد در گروه دین (مسائل فقهی، تاریخ اسلام و دین، معرفت‌شناسی دینی، تفسیر، اهل بیت، اخلاق)، ٢٤ درصد در گروه هنر و ادبیات (داستان، شعر، سینما، نمایش، هنرهای تجسمی، رسانه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های مربوط)، ٢٥ درصد در گروه کودک و نوجوان، و ٣٣ درصد در گروه علوم اجتماعی، انسانی و دانش عمومی (تاریخ، سیاست، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، حقوق، فلسفه، جغرافیا، اقتصاد، مدیریت، دانش‌نامه‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها، دایره‌المعارف‌های عمومی، ورزش، میراث‌های فرهنگی، ایران‌شناسی، و...) است.

براساس اعلام هیات انتخاب و خرید کتاب تفکیک‌های موضوعی فوق برای تخصصی‌تر شدن روند بررسی و اعمال دقت بیش‌تر در فرایند انتخاب کتاب درنظر گرفته شده‌اند و بسیاری از عناوین، با یکدیگر هم‌پوشانی موضوعی دارند و واجد مرزهای مشترک هستند.

براساس گزارش یاد شده، در یک تقسیم‌بندی دیگر براساس تالیف/ ترجمه بودن آثار خریداری شده در سال ١٣٩٧،  ٦٥ درصد کتاب‌های خریداری شده تالیفی و ٣٥ درصد آن ترجمه بوده است. همچنین تقسیم‌‎بندی آثار خریداری شده براساس ناشر خصوصی و غیر‌خصوصی نیز نشانگر آن است که ٩٨ درصد آثار خریداری شده از سوی هیات انتخاب و خرید کتاب در سال گذشته متعلق به ناشران خصوصی و سهم ناشران غیرخصوصی فقط دو در صد بوده است.

بخش دیگری از این گزارش به آثار اهدایی در سال گذشته اختصاص دارد که به دو روش اهدای کتاب به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها‌ و درخواست مراکز صورت گرفته است. بر این اساس در مجموع ٢٤٣میلیارد و ١٩٥ میلیون و ٦٠٧هزار و ٦٨٠ ریال کتاب برای تجهیز کتابخانه‌ها در اختیار مجموعه‌های مختلف در سراسر کشور قرار گرفته است.

براساس این طبقه‌بندی ٤٩ درصد کتاب‌های اهدایی به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها، ٦ درصد کتاب‌ها به هیات امنای کتابخانه‌های کشور، ٢١ درصد کانون فرهنگی هنری مساجد و ٢٤ نیز به مراکز مستقل اهداء شده است.

در گزارش هیات انتخاب و خرید کتاب آمده است که علت افزایش آمار مبلغ اهداء به نسبت آمار مصوبات خرید، بهره‌مندی از ظرفیت موجودی خرید سال‌های قبل است.

برای مشاهده گزارش تفصیلی ارایه شده از سوی هیات انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش اطلاع‌رسانی در سایت معاونت امور فرهنگی مراجعه یا اینجا را کلیک کنید.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278571