برگزاری کارگاه «نگاهی نو به حماسه‌پژوهی»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
 
 
کانون فردوسی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی کارگاه تخصصی با عنوان «نگاهی نو به حماسه‌پژوهی» (برپایه طرح دانشنامه ادب حماسی ایران) برگزار می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کانون فردوسی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی که بخشی مهم برای مطالعات ادب حماسی ایران در سپهر زمانی و مکانی ایران فرهنگی است، طی سال‌های گذشته با چاپ متون ادب حماسی ایران در دو شاخه شرقی و غربی و برگزاری 12 کارگاه تخصصی با همکاری مراکز فرهنگی و دانشگاهی در سراسر کشورگام‎های مهم و استواری در این زمینه برداشته است.

پیرو این فعالیت‎های علمی، کانون فردوسی در نظر دارد کارگاه تخصصی ویژه‌ای با عنوان «نگاهی نو به حماسه پژوهی» (برپایه طرح دانشنامه ادب حماسی ایران) در راستای اهداف و برنامه‌های کانون فردوسی و با هدف آشنایی با بنیادها و ساختارهای نظری و پژوهشی ادب حماسی برای تدوین و تألیف دانشنامه ادب حماسی و شناسایی پژوهشگران و مؤلفان جوان در این حوزه برگزار کند.

این دانشنامه که مدیریت علمی و سرویراستاری آن برعهده جلال خالقی مطلق است، پژوهشی جامع درباره ادب حماسی در گستره ایران فرهنگی برای معرفی تمام حماسه‌ها در حوزه زبان‌ها و گویش‎های ایرانی است. از آنجا که در مطالعات حماسی همواره بر زبان فارسی با محوریت شاهنامه تأکید شده است، این کانون تلاش می‌کند در برنامه‌های علمی و تخصصی خود توجه ویژه‌ای به پژوهش‎های حماسی در زبان‎هایی غیر از فارسی داشته باشد.

کارگاه نگاهی نو به حماسه پژوهی سرآغازی برای بررسی پیوند و گسست حماسه سرایی در ایران فرهنگی است که در سرفصل‎های «کلیات و مبانی ادب حماسی»، «سنت‌های حماسی شرق و غرب ایران در دوران باستان» و «حماسه‌سرایی در ایران باختری و خاوری در دوران پس از اسلام» از سوی آرش اکبری مفاخر ارائه می‌شود.

زمان برگزاری شنبه 12 مرداد 1398 از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر (کارگاه یک روزه - سه جلسه، دو ساعته) است که در تالار امیرالمؤمنین(ع) مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278551