مرتضی امیری اسفندقه مطرح کرد:

استعدادیابی و پرورش آن مهم‌ترين هدف اجلاس شاعران هم‌سراست

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴
 
 
مرتضی اميرى اسفندقه جشنواره‌ها را لازمه كشف استعدادها دانست و افزود: استعدادیابی و کشف استعدادها و پس آنگاه پرورش استعدادها-کشف و پرورش-در دستور کار قرار خواهد گرفت که سلامت و صحت و اولویت زبان پارسی از طریق شعر حفظ شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مرتضى اميرى اسفندقه، عضو هیأت داوران پنجمین اجلاس جهانی شاعران هم سرا در مورد داورى آثار اين اجلاس گفت: داوران خوب این دوره دوستان خوب شاعرم، عبدالجبار کاکایی و سعید بیابانکی از چندین و چند منظره و منظر به شعر و ادبیات معاصر می‌نگرند، آشنایی کافی و وافی با جان شیفته‌ شعر پارسی دارند. این داوری عزیز و ارجمند با این نگاه معتدل و منصفانه بی‌هیچ‌گونه تریدی در انتخاب آثار و اعتلای آثار تاثیر در خور و بسزا دارد. 

اين شاعر معاصر با اشاره به داورى در هر قالب شعرى گفت: انتخاب غزل، غزل معاصر، غزل دیروز، غزل امروز و انتخاب ترانه واژه‌هایی که درخورندِ و دربایستِ موضع و موضوع ترانه هستند متفاوت است. ترانه امروز شکل و شمایل و شیوه و شگردش چگونه خواهد بود؟ این‌ها همه بستگی به دانش و بینش تجربی و علمی و عینی داوران دارد. 

وى در مورد تمركز فعاليت‌هاى ادبى در پايتخت گفت: هیچ‌گونه تردیدی نیست این نگاه و نقد و نقل و نظر سرایت خواهد کرد و  منحصر به تهران -پایتخت -نخواهد بود و شهرستان‌ها را نیز در بر خواهد گرفت. 

اميرى اسفندقه جشنواره‌ها را لازمه كشف استعدادها دانست و افزود: استعدادیابی و کشف استعدادها و پس آنگاه پرورش استعدادها-کشف و پرورش-در دستور کار قرار خواهد گرفت که سلامت و صحت و اولویت زبان پارسی از طریق شعر حفظ شود.

اين چهره برجسته شعر معاصر در پاسخ به اولويت‌هاى داورى در آثار گفت: صحت و اولویت دو مقوله و مقام بسیار ارجمند در انتخاب اشعار است و چه بسا شعری که در داوری ایرادی نداشته باشد و صحیح قلمداد شود اما اولی نباشد. اینکه داوران به این دقیقه هم متوجه هستند که صحت و اولویت اثر در دستور کار قرار بگیرد. 

اين معلم عرصه شعر و ادبيات در ادامه افزود: در این دوره از اجلاس و همایش، هر شعری که امتیاز گرفته، گزیده است اما تا طی کردن مسیر عالی هنوز فرصت‌های زیادی پیش روی دارد. این راه تمام شده نیست.انتخاب اشعار به منزله بستن راه نیست و به عکس اثری که به عنوان اثر برگزیده معرفی می‌شود اعلام می کند که کار صاحب اثر تازه شروع شده نه این‌که تمام شده باشد.

جلسه گردان ديدار شاعران با مقام معظم رهبرى ضمن تقدير از مدیران فرهنگی و مسئولین محترم این همایش که بخش خصوصی هم هستند و از جان و دل و حال و مال در راه اعتلای فکر و فرهنگ ایران اسلامی هزينه می‌کنند به آنها  پيشنهاد كرد: چاپ آثار پس از انتخاب هم  یکی دیگر از وظایف موسسه نورگستر خواهد بود که به منصه ظهور برسد و آثار و پس از تجدید چاپ‌های متعدد، تجدید نظرهای متعدد هم داشته باشد. 

پنجمين اجلاس جهانی شاعران هم سُرا و چهارمين نشست جمعيت شاعران آزاد ايران روز  یکشنبه 23 تیرماه 98 با حضور اهالی شعر و ادب در سالن همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 278067