تاکید بر گسترش تعاملات میان کتابخانه‌های ایران و هندوستان

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۶
 
 
مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: اشتراک‌های فرهنگی عمیقی میان اقوام هندی و ایرانی وجود دارد و کتابخانه ملی بیشترین بهره را از این مهم خواهد داشت.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ابهی کومار سینگ، رییس مرکز فرهنگی ایران در هند همراه با هیات هشت نفری از همسران دیپلمات‌های هندی سوم تیرماه ضمن دیدار با هانیه گرائیلی، مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از بخش‌های مختلف این سازمان بازدید کرد.

گرائیلی ضمن استقبال از پیشنهادات مطرح شده و اجرایی کردن تفاهم‌نامه فرهنگی میان ایران و هند، بر گسترش ارتباطات میان کتابخانه‌های ایران و هند تاکید کرد.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به اشتراکات فرهنگی میان ایران و هندوستان اشاره و اضافه کرد: اقوام ایرانی و هندی علی‌رغم اینکه به دلایل اقلیمی و جغرافیای تاریخی از زیستگاه مشترک خود جدا شدند، اما همچنان اشتراکات فرهنگی عمیقی بایکدیگر دارند و لازم است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیشترین بهره‌مندی را از این مهم در جهت تقویت ارتباطات در حوزه‌های مختلف داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: کتابخانه ملی بستر تولید دانش بوده و از اهالی علم و ایجاد گفتمان‌ میان فرهنگ‌ها به‌ویژه فرهنگ‌هایی که مشترکات زیادی با ایران دارند استقبال می‌کند.

تاکید بر مبادله متخصصان میان کتابخانه‌های ملی ایران و هندوستان
در ادامه ابهی کومار سینگ، رییس مرکز فرهنگی ایران در هند ضمن تشکر از فراهم کردن مقدمات این دیدار، گفت: تلاش و درخواست ما این است که نسبت به تمدید تفاهم‌نامه میان کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی هندوستان در کلکته اقدام شود.

وی همچنین خواستار اجرایی کردن بندهایی مشخص از این تفاهم‌نامه به خصوص مبادله متخصصان میان دوکتابخانه ایران و هندوستان شد.

پروفسور کومار سینگ به برگزاری همایش «پانینی، دستورنویس هندی» در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جهت برگزاری این همایش تعامل و همکاری‌ بسیار خوبی داشت و لازم است دوباره از تلاش‌ها و زحمات این سازمان در استقبال و پذیرایی‌های صورت گرفته تشکر و قدردانی کنم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277402