رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان پیشنهاد کرد؛

جانمایی مشترک ناشران کوچک و متوسط در نمایشگاه کتاب

وضعیت ناشران کتاب و کودک و نوجوان در سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی بررسی شد
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
 
 
نادر قدیانی در جلسه نقد و بررسی سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به ناشران متوسط و کوچک توصیه کرد تا با هدف پا گرفتن غرفه‌های بزرگ و یکدست و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین حضور موفق‌تر، در غرفه‌های بزرگ کنار یکدیگر قرار بگیرند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جلسه نقدوبررسی سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور نادر قدیانی، رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، مسعود گلابی، مدیر اجرایی بخش کودک و نوجوان نمایشگاه کتاب تهران، سیدرضا کروبی، مدیر انتشارات فنی ایران، ابوالقاسم فیض‌آبادی، مدیر نشر نخستین،یحیی دهقانی، مدیر انتشارات مبتکران و اعضای هیأت مدیره انجمن و تیم اجرایی برگزاری نمایشگاه و جمعی از ناشران کودک و نوجوان، سه‌شنبه‌(21 خرداد‌ماه) در انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان برگزار شد. 

ناشران متوسط و کوچک تلفیق شوند
قدیانی، ضمن ارائه گزارش جزئیات برگزاری بخش کودک و نوجوان این دوره از نمایشگاه با تاکید بر تلاش جمعی و طاقت‌فرسای مجریان گفت: برگزاری نمایشگاه بدون همکاری جمعی و تلاش انجمن‌های صنفی غیرممکن است.
 
وی، همچنین به ناشران متوسط و کوچک توصیه کرد تا با هدف پا گرفتن غرفه‌های بزرگ و یکدست و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و همچنین حضور موفق‌تر، در غرفه‌های بزرگ کنار یکدیگر قرار بگیرند.  

گلابی، نیز ضمن ارائه توضیحاتی درباره آیین‌نامه شیوه اجرایی، نرم‌افزاری را معرفی کرد که براساس بانک اطلاعات موسسه خانه کتاب، امتیاز ناشران را کاملاً مکانیزه و الکترونیکی و بدون هیچ دخل و تصرفی و بدون کوچک‌ترین اشکالی محاسبه می‌کند و متراژ مورد نظر را به ناشر تخصیص می‌دهد.

نمایشگاه باید الگویی برای زندگی پاکیزه شهری باشد
در ادامه این نشست ناشران شرکت‌کننده سوالات و انتقادات خود را طرح کردند.

کروبی، با اشاره به برخی نقاط ضعف دور از شأن نمایشگاه از‌جمله درباره محیط‌زیست، تبلیغات مزاحم  عنوان کرد: چه بهتر الگوی زندگی برتر شهری در نمایشگاه کتاب که بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور است نمایش داده شود.
 
 

بی‌عدالتی در غرفه‌بندی نمایشگاه
فیض‌آبادی، با انتقاد از  ساختار برگزاری نمایشگاه در دوره‌های مختلف تعیین متراژ غرفه و جانمایی در آن‌را بسیار دور از عدالت دانست.

عزم همگانی
دهقانی، با اشاره به مشکلات برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی و انتقاد به برخی از مواد آیین‌نامه‌های بالادستی، از انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان خواست تا با‌توجه به نظر ناشران کودک و نوجوان، مطالب را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل کند تا وزارتخانه نسبت به تغییر و اصلاح آیین‌نامه و بهبود شرایط اقدام کند.

در پایان انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان از تمامی ناشران کودک و نوجوان درخواست کرد تا نظرات اصلاحی خود را درباره آیین‌نامه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب به دبیرخانه ارائه کنند تا کارگروه، مفاد آیین‌نامه را دسته‌بندی و مرتب کرده و این نظرات و مطالب را به وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 276751