​صالحی در شورای فرهنگ عمومی استان کرمان:

فرهنگ و هنر نه تنها هزینه‌ساز بلکه دارای اقتصاد خلاق است

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۲
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای مشترک اداری و فرهنگ عمومی استان کرمان گفت: نباید تصور کرد که فرهنگ هنر حتما هزینه‌ساز است و در این حوزه می‌توانیم به یک اقتصاد خلاق فکر کنیم.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در شورای مشترک اداری و فرهنگ عمومی استان کرمان گفت: قرار است در تفاهم‌نامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری کرمان مبلغ ١٣٠ میلیارد تومان در راستای تکمیل تالار مرکزی کرمان، کتابخانه‌های عمومی شهرهای مختلف، سیستم‌های نمایش دیجیتال و سینماهای سیار، تعمیر و تجهیز مجتمع‌های فرهنگی شهرستان‌ها، موزه هنرهای معاصر، تامین مکان خانه هنرمندان و حمایت از آن، کمک به صندوق توسعه تئاتر و ایجاد ظرفیت برای معین‌های اقتصادی در حوزه مختلف در شهرستان‌ها هزینه شود.
 
وی با اشاره به بخش‌هایی از بیانیه اخیر مقام معظم رهبری یادآور شد: علم، پژوهش و جهاد علمی یکی از محورهای این بیانیه است که در این رابطه باید توجه داشت که حرکت‌های قابل توجهی را در حوزه پیشرفت‌های علمی پیدا کرده‌ایم اما با قله‌ها فاصله داریم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب که در حوزه فرهنگ و مناسبات آن در حوزه جهاد علمی باید کارهایی انجام شود، خاطرنشان کرد: جامعه ایرانی به مفاخر کهن و معاصر خود به عنوان گروه مرجع توجه داشته و به عنوان هویت خود روی آن تمرکز دارد. بحث اتاق‌های فرهنگ با علم و فناوری در مرکز کشور آغاز به کار کرده است و در شهرستان‌ها نیز ایجاد می‌شود تا مناسبات حوزه فرهنگ، علم و فناوری مستحکم و قوی شود.
 
صالحی تاکید کرد: در استان کرمان شرایط بهتری داریم و مناسبات حوزه دانشگاه و فرهنگ باید ارتقا یابد و این کار می‌تواند به مناسبات حوزه فرهنگ نیز کمک کند.
 
وی معنویت و اخلاق را از دیگر محورهای بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: سرمایه اجتماعی خوبی در حوزه معنویت داریم و با وجود اینکه فضای جهانی، فضای معنویت‌زدایی است، سرمایه معنویت‌گرایی در ایران داریم و قطعا جریان‌هایی که می‌خواهند معنویت را تحت الشعاع قرار دهند نیز فعال هستند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب که سرمایه اجتماعی، تاریخی و به‌الفعل در کشور قوی است، تصریح کرد: در حوزه اخلاق عمومی و حرفه‌ای احتیاج به کارهای بسیار جدی‌تری داریم و در این راستا در حوزه مدیریت کلان، فرهنگ و مناسبات آن و فرهنگ عمومی باید در حوزه اخلاق کار جدی انجام دهیم.
 
صالحی با اشاره به اینکه یکی دیگر از محورهای سخنان رهبری در حوزه اقتصاد است، ابراز داشت: نباید تصور کرد که فرهنگ هنر حتما هزینه‌ساز است و در این حوزه می‌توانیم به یک اقتصاد خلاق فکر کنیم.
 
وی ضمن اشاره به اینکه در حوزه تولید محتوا در فضای سنتی و دیجیتال کارهای خوبی در حال شکل‌گیری است، گفت: در صنعت سینما، هنرهای تجسمی، اسباب‌بازی و تبلیغات زمینه‌های اقتصادی خوبی وجود دارد. امروز اقتصاد تبلیغات در کشور ٥ هزار میلیارد تومان است، با فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصاد هنر می‌توان این حوزه را از فضای حمایتی به فضای مبدل درآورد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ایده‌های مختلفی در فضای اقتصاد فرهنگ و هنر داریم، اظهار کرد: عدالت، استقلال و آزادی، عزت ملی و سبک زندگی از دیگر محورهای مورد نظر در بیانیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است. استان کرمان نیز به عنوان استان مقاومت و تمدن تاریخی و پرظرفیت است و حتما با این نگاه در خدمت مردمان آن هستیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271894