۳
 

همایش سالانه بزرگداشت حکیم ملاصدرا فراخوان داد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۷
 
 
دبیرخانه دائمی همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا طی اطلاعیه‌ای، محورها و موضوعات پیشنهادی برای ارسال مقاله جهت همایش سال آینده با عنوان «حکمت ایرانی و حکمت متعالیه» را اعلام کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) بیست و سومین همایش از سلسله همایش‌های بزرگداشت حکیم ملاصدرا، به همت بنیاد حکمت اسلامی صدرا در خردادماه 1398 برگزار می‌شود. این همایش بر موضوع «حکمت ایرانی و حکمت متعالیه» متمرکز است.

دبیرخانه همایش بدین وسیله از اساتید، صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه و دانشگاه دعوت کرده با ارائه مقاله درباره موضوعات پیشنهادی ذیل یا دیگر موضوعات مرتبط با این حوزه، در همایش شرکت کنند. بدیهی است مقالات باید دارای محوریت فلسفی، رویکرد تبیینی و مضمون جدید باشند.

علاقه‌مندان مقالات خود را به نشانی siprin@mullasadra.org ارسال و در موضوع (subject) «مربوط به همایش خرداد 98» را بنویسند. مهلت ارسال چکیده مقالات 17 فروردین، مهلت ارسال اصل مقالات 28 اردیبهشت و زمان برگزاری همایش چهارشنبه 22 خردادماه است.

محورها و موضوعات پیشنهادی
1) عناصر و مؤلفه‌های حکمت ایرانی در حکمت متعالیه شامل امکان گفتگو میان حکمت خسروانی و حکمت متعالیه؟؛ منابع و ریشه‌های ایرانی حکمت متعالیه؛ عناصر حکمت خسروانی در حکمت صدرایی؛ عناصر حکمت ایرانی در اندیشه فیلسوفان صدرایی و نوصدرایی؛ بازخوانی حکمت ایران و فلسفه یونان بر اساس حکمت قرآنی ملاصدرا؛ «خورنه»، فرشته­‌شناسی در حکمت ایرانی و نسبت آن با عقل در حکمت متعالیه؛ انسان کامل در اندیشه خسروانی و حکمت شیعی؛ مرگ و جاودانگی در حکمت ایرانی و حکمت متعالیه؛ حکمت عملی در حکمت خسروانی و حکمت متعالیه و «حکمت برای کودک» در اندیشه خسروانی و متعالیه

2) حکمت و فلسفه در ایران باستان شامل اندیشه فلسفی در متون حکمی ایران باستان؛ علل فقدان/ کمبود منابع فلسفی از ایران باستان؛ حمله یونانیان و اسکندر و نقش آن در از بین رفتن متون حکمی ایرانی؛ خاستگاه و منابع حکمت ایرانی؛ همبستگی دین و خرد در اندیشه ایرانیان باستان؛ فرّه ایزدی در اندیشه ایرانیان؛ سنت هرمسی و مهری در ایران؛ نقش مغان در حکمت خسروانی؛ حکمت در اسطوره‌های ایرانی؛ حکمت ایرانی در شعر پارسی؛ جهان‌شناسی در حکمت خسروانی؛ فلسفه تعلیم و تربیت در حکمت خسروانی؛ ایرانیان، حکمت و الگوهای کودک‌پروری و مطالعه تطبیقی الگوهای تربیتی ایرانی و مکتب‌های فلسفه تعلیم و تربیت.

3) حکمت ایرانی در تاریخ فلسفه شامل بازخوانی تاریخ فلسفه و کاوش نقش ایرانیان؛ تأثیر حکمت ایرانی بر فلسفه یونان/ جهان‌بینی ایرانی در جامه یونانی؛ تأثیر حکمت ایرانی بر بین‌النهرین؛ حکمت ایرانی از نگاه فیلسوفان باستان (امپدوکلس، آناکساگوراس، گزنفون، آناکسیمندرس، آناکسیمنس، هراکلیتوس، افلاطون، اپیکوریان، کلبیون، آگوستین، اکهارت، آکوئیناس و...)؛ حکمت ایرانی از نگاه اندیشمندان عرب (ابراهیم مدکور، عبدالرحمن بدوی، ماجد فخری، ابوالعلاء عفیفی، عابد الجابری، محمدعلی ابوریان و...)؛ حکمت ایرانی از نگاه اندیشمندان معاصر غرب و حکمت ایرانی در هند و خاور دور.

4) حکمت ایرانی و اندیشه اسلامی‌ـ ـ شیعی شامل پیوند فرهنگ ایرانی و اندیشه اسلامی؛ زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی ایران در پذیرش و گسترش تشیع؛ سهم ایرانیان در پیدایش و پویایی فلسفه اسلامی؛ جایگاه و نقش زبان پارسی در فلسفه اسلامی؛ ایرانیان و حکمت شیعی (باطنیه، اسماعیلیه و متعالیه)؛ حکمت ایرانی، حکمت شیعی و جریان خاورشناسی (مستشرقین) و کربن و بازخوانی حکمت ایرانی

5) حکمت ایرانی و نیازهای فرهنگی‌ ـ‌ اجتماعی معاصر شامل حکمت ایرانی، حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی؛ ایرانیان، فلسفه و هویت فرهنگی؛ تجلیل‌های اجتماعی پیوند فرهنگ ایرانی و حکمت متعالیه؛ فرهنگ ایرانی، حکمت متعالیه و سبک زندگی؛ پیوند فرهنگ ایرانی و اسلامی و الگوهای آینده توسعه؛ سرمایه حکمت ایرانی‌ـ‌اسلامی برای حضور در دنیای جدید؛ حکمت و فلسفه به مثابه پل ارتباطی ایران و جهان؛ جمع حکمت ایرانی و اسلامی، الگویی برای وحدت فرهنگها و تقویت صلح و سرمایه حکمت ایرانی‌ ـ‌ اسلامی برای تقویت علوم انسانی.

تذکرات
1. مقالات باید دارای ربط مستقیم به موضوع همایش، برخوردار از مضامین جدید و رویکردی تبیینی باشند و از نقل مکرر مطالب پیشین خودداری شود. مقالات توصیفی در اولویت دوم خواهند بود.
2. اولویت با مقالاتی است که بر مبنای فرهنگ و اندیشه ایرانی‌ ـ‌ اسلامی به نگارش درآمده باشند.
3. در موضوعات میان‌رشته‌یی تمرکز بر رویکرد فلسفی ضروری است.
4. مقالاتی که ارتباط مستقیم با محور علمی همایش نداشته باشند، ارزیابی نخواهند شد.
5. امکان چاپ مقالاتی که با رعایت معیارها و محتوای علمی پژوهشی تألیف شده باشند، در نشریات علمی پژوهشی بنیاد حکمت اسلامی صدرا فراهم است.
6. مقالات به رایانامه (ایمیل) siprin@mullasadra.org ارسال شود. لطفاً در بخش موضوع (subject) عبارت «مربوط به همایش خرداد 98» درج شود.
7. در خلاصه و اصل مقاله لازم است: الف) عنوان مقاله؛ ب) ارائه کننده مقاله؛ ج) رتبه دانشگاهی یا سطح تحصیلات و محل اشتغال علمی نویسنده؛ د) آدرس کامل پستی، تلفن تماس، پست الکترونیک و نمابر نویسنده ذکر شده باشد.
8. خلاصه مقاله حداکثر 200 کلمه و اصل مقاله حداقل 3000 و حداکثر 7000 کلمه باشد.
9. برای تایپ مقالات از نرم‌افزار word و قلم نازنین یا لوتوس 14 استفاده شود و فایل word و PDF مقاله، هر دو ارسال شود.
10. ذکر دقیق و درست ارجاعات و کتاب‌شناسی کامل منابع در اصل مقالات ضروری است. درباره آثار ملاصدرا، لازم است ارجاع منطبق بر چاپ بنیاد حکمت اسلامی صدرا تنظیم شود.
11. شرکت در همایش رایگان است.
12. ثبت‌نام برای حضور علاقمندان در همایش (مستمعین) اواسط فروردین 1398 از طریق پایگاه اینترنتی همایش انجام خواهد شد. گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها، مناطق آموزش و پرورش و دیگر نهادها نیز میتوانند افراد متقاضی آن مرکز را کتباً به دبیرخانه همایش معرفی نمایند. حضور در همایش تنها با دریافت کارت دعوت از دبیرخانه امکان‌پذیر خواهد بود.
13. مقالات رسیده به دبیرخانه همایش برگشت داده نخواهد شد و بنیاد حکمت اسلامی صدرا حق استفاده از حقوق قانونی چاپ و نشر را دارد.
14. با توجه به تقارن روز بزرگداشت حکیم ملاصدرا (اول خرداد) با ماه مبارک رمضان، همایش پس از ماه رمضان، در تاریخ 22 خردادماه برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 271128
 


 
معصومه بیات
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۳-۱۹ ۱۸:۳۹:۳۷
با سلام و احترام

بنده معصونه بیات ، دکترای فلسفه و استادیار دانشگاه فرهنگیان هستم و متاسفانه موفق به ثبت نام نشدم

تقاضامندم برای حضور اینحانب در همایش به عنوان مستمع ، لطفی بفرمایید

ضمنا از شاگردان دکتر دینانی ، دکتر داوری و ‌...می باشم

بسیار ممنون خواهم بود (228844)
 
هشام المغربی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۱۵:۰۲:۵۳
عجب دکترای فلسفه ای هستید که نمیدانید برای درخواستتان نباید ذیل خبر خبرگزاری چیزی بنویسید؟ هنوز نمیدانید که باید با خود مسئولان برگزاری یا نهاد برگزاری همایش صحبت کنید؟ ضمنا هنوز نمیدانید که می باشم فعل غلطی است ای شاگرد شاگردان دکتر دینانی و دکتر داوری و غیره؟ (228852)
 
ایضا هشام المغربی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۱۵:۰۳:۴۵
و اینکه هنوز متوجه نشدید که این خبر مربوط به فراخوان مقاله است؟ (228853)