بیش از یک‌هزار نسخه نفیس با موضوع «شهید اول» در گنجینه آستان ‌قدس

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
 
 
حدود یک‌هزار و 70 نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس با موضوع «شهید اول» در گنجینه کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس ‌رضوی نگهداری می‌شود که قدمت بسیاری از نسخه‌ها به قرن نهم هجری می‌رسد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط ‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی، کارشناس‌مسئول مخزن بخش مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس ‌رضوی با بیان این‌که «ابوعبدالله شمس‌الدین محمدبن مکی بن احمد شامی عاملی جزینی» مشهور به «شهید اول» یا «شیخ شهید»، از فقهای شیعه در قرن هشتم قمری است، گفت: حدود یک‌هزار و 70 نسخه خطی و چاپ سنگی ارزشمند با موضوع «شهید اول» در مخزن کتاب‌های خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی آستان‌ قدس ‌رضوی نگهداری می‌شود که قدمت بسیاری از نسخه‌ها به قرن نهم هجری می‌رسد.

سیدمحمدرضا فاضل هاشمی، با اشاره به نسخه‌هایی ماندگار از محمدبن مکی با عنوان «اللعمه الدمشقیه»، اظهار کرد: این کتاب، معروف‌ترین کتاب شیخ است که دربردارنده تمام باب‌های فقهی به‌صورت ایجاز بوده و در آن استدلال‌های زیادی به‌کار رفته است. نسخه آستان قدس که وقفی ابن خاتون عاملی است، در سال 849 قمری به قلم «ابراهیم‌بن علی کشدیش» بر کاغذ نخودی آهارمهره حنایی تحریر شده و برخی اوراق دارای حاشیه بوده و جلد آن، تیماج قهوه‌ای سوخته است.

وی افزود: دو نسخه نفیس دیگر از این اثر، یکی به کتابت سال 860 قمری بر کاغذ نخودی، عناوین به شنگرف، برخی اوراق دارای حواشی و جلد نسخه، تیماج عنابی ضربی مزین به ترنج و سرترنج است؛ نسخه دیگر، در سال 960 قمری بر کاغذ فرنگی نباتی به قلم «احمدبن ماجد» به خط نسخ 13 سطری کتابت شده، عناوین به سیاهی و شنگرف و جلد آن، تیماج تریاکی است.

کارشناس‌مسئول مخزن بخش مخطوطات کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس ‌رضوی، درباره «القواعد والفوائد»، ادامه داد: این نسخه، در سال 850 قمری به قلم «محمدبن احمدبن زکی» بر کاغذ نخودی کتابت شده و جلد آن، تیماج مشکی ضربی با نقش ترنج و سرترنج است.

فاضل هاشمی با اشاره به برخی دیگر از آثار محمدبن مکی، گفت: «ذکری الشیعه فی احکام الشریعه» به کتابت سال 894 قمری، «شرح الألفیه» به کتابت قرن نهم قمری، «الدروس الشرعیه فی فقه الإمامیه» به کتابت 836 و 822 قمری و «غایه المراد فی شرح نکت الإرشاد» به کتابت 802 و 847 قمری، از دیگر نسخه‌های موجود در مخزن کتاب‌های خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی است.

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270743