اهمیت کتابخوانی در مهد کودک و پیش دبستانی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۲
 
 
کودکی یکی از مهم‌ترین دوران زندگی افراد است که پایه و اساس شکل‌گیری شخصیت آن‌ها را شکل می‌دهد و کتابخوانی در آن دوره قطعا به رشد بهتر و سالم‌تر آنها کمک خواهد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)  والدین برای تربیت هر چه بهتر کودکان آن‌ها را در مراکز آموزشی مانند مهد کودک ثبت می‌کنند تا کودکان با مفاهیم اولیه زندگی آشنا شده و مهارت مورد نیاز برای ورود به مدرسه و جامعه را بیاموزند. بنابراین مهد کودک‌ها پس از خانواده در تربیت و رشد فرهنگی و علمی کودکان نقش تعیین کننده‌ای دارند. آموزش کودکان نه تنها در بهبود کانون خانواده تاثیر دارد؛ بلکه در آینده کشور نیز می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.
 
نقش کتاب در زندگی کودکان
یادگیری خواندن و شنیدن مطاب و مفاهیم کتب مناسب سن کودکی باعث می‌شود تا کودکان با دنیای مطالعه ارتباط برقرار کرده و همین‌طور در آینده علاقه بیشتری نسبت به کتابخوانی پیدا کنند. همچنین کتاب علاوه بر ایجاد انگیزه در کودکان به‌عنوان ابزاری برای سرگرمی نیز اهمیت بالایی دارد و همین‌طور به خواب آن‌ها نیز کمک زیادی می‌کنند؛ بنابراین بهتر است والدین علاوه بر مهد کودک، از کتاب برای بهبود فرآیند رشد ذهنی کودکان نیز استفاده کنند؛ چرا که خواندن کتاب تمرکز کودکان را نیز افزایش می‌دهد.  
 
شناسایی استعداد کودکان با کتاب
امکانات، لوازم آموزشی و تفریحی در تربیت کودکان نقش زیادی دارد. همچنین بسیاری والدین علاقه مندند تا استعداد کودکان را شناسایی کرده و هم‌جهت با آن، کودکان خود را تربیت کنند. یکی از راهکارها برای شناسایی و پرورش استعداد کودکان، استفاده از کتاب است. زمانی که یک کودکان از کتاب استفاده می‌کنند؛ مربی مهد کودک با در نظر گرفتن حرکات و عکس‌العمل کودکان می‌تواند تشخیص دهد که او در چه زمینه‌ای بیشتر استعداد دارد.
 
بهبود توانایی گفتار و شنیدار کودکان
یکی دیگر از مزایا و اهمیت کتابخوانی در مهد کودک این است که مربی پس از خواندن داستانی از کودک می‌خواهد که با توجه به مفهوم اصلی، داستان را به دلخواه خود ادامه دهد. این کار باعث شده تا کودکان تمرکز خود را شنیدن داستان افزایش داده و همین‌طور بتوانند به خوبی باقی داستان را تعریف کنند. همچنین استفاده از این روش می‌تواند تاثیر زیادی در تخیل و خلاقیت کودکان داشته باشد.
 
استفاده از کتب الکترونیکی در مهد کودک هوشمند
 امروزه بعضی از مهد کودک‌ها از لوازم و ابزارهای دیجیتال برای آموزش استفاده می‌کنند که به این نوع مراکز، مهد کودک هوشمند گفته می‌شود. یکی از  فرآیندهای آموزشی در مهد کودک‌ هوشمند، به‌کار گیری کتب خلاقیت برای آموزش کودکان است. استفاده از این دست کتاب‌ها باعث می‌شود تا آن‌ها در تمام زمینه‌های فکری، مهارت‌های دستی و داستان‌گویی از خلاقیت بیشتر برخوردار بوده و بتوانند از قوه تخیل خود به خوبی استفاده کنند. همچنین خواندن کتاب باعث افزایش نظم و ارتباط بیشتر کودکان با یکدیگر می‌شود؛ چرا که در بعضی مواقع مربی پیش دبستانی از کودکان می‌خواهد تا با استفاده از کتاب کارهای گروهی انجام دهند.
 
مزایای دیگر کتاب برای کودکان
کتاب علاوه بر تمام فوایدی که دارد در آینده کودکان نیز تاثیر مستقیمی می‌گذارد. عملکرد بهتر در مدرسه، یادیگری سریع دستور و حروف الفبا، نوشتن خلاق، عزت نفس و اعتماد به‌نفس بالا از جمله فواید کتابخوانی در کودکی هستند که به مرور زمان در زندگی کودکان تاثیر می‌گذارند.
 
 
خصوصیات کتاب کودکان
کتاب مورد استفاده برای کودکان باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد؛ برای آموزش کودکان باید از کتبی استفاده کرد که محتوای خلاقانه داشته و همین‌طور مطالعه آن برای کودکان هیجان‌انگیز و جالب باشد. از طرفی کتاب مناسب برای کودکان بهتر است شخصیت‌های مستقل و توانا داشته تا قوه استقلال کودکان را تقویت کند. ضمنا از آن‌جایی که کودکان روحیه حساسی دارند و هر گونه رفتار و تجربه در آینده آن‌ها تاثیر مستقیمی می‌گذارد بهتر است کتب آن‌ها پایان خوش و مضمون شادی داشته باشد.
 
 
کودکان در پیش دبستانی چه چیز‌هایی را می‌آموزند
در پیش‌ دبستانی به کودکان علاوه بر خواندن کتاب، نحوه در دست گرفتن کتاب را نیز آموزش می‌دهند. همچنین در بسیاری از پیش دبستانی برای تشخیص رنگ و نقاشی، از کتب رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود. این کتب از اشکالی تشکیل شده که کودکان باید آن‌ها را با مداد رنگی، آبرنگ یا پاستل رنگ‌آمیزی کنند. از طرفی مقابله با ترس کودکان یکی دیگر از فواید کتابخوانی است؛ چرا که بعضی از کودکان در زمان ورود به مدرسه، هنگام مواجه با محیط آموزشی ممکن است دچار اضطراب شوند؛ بنابراین خواندن و آشنایی کودکان با کتاب باعث شده تا آن‌ها پیش زمینه‌ای برای ورود به محیط تحصیلی را نیز را داشته باشند.
 
این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270387