در یک کتابخانه عمومی بیرجند برگزار شد؛

آموزش نسخه‌شناسی به کتابداران خراسان جنوبی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۷
 
 
دوره آموزشی یک روزه «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» با حضور جمعی از کتابداران و مسئولان کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی در کتابخانه عمومی اولوالألباب بیرجند برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب (ایبنا) در خراسان جنوبی، این دوره آموزشی با تدریس رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه در استان آذربایجان غربی، به مدت 8 ساعت برگزار شد.

مدرس این دوره آموزشی با تأکید بر ضرورت فراگیری علم نسخه شناسی برای کتابداران گفت: به دلیل عدم شناخت نسخ خطی، توجه به آن 90 سال به فراموشی سپرده شده بود که این موضوع باعث شده تعدادی از این کتب فرسوده و یا در اثر وجین از کتابخانه‌ها خارج شده و تعداد کمی از آن‌ها باقی بماند.

رضا محمودپور افزود: کتابخانه‌های قدیمی استان خراسان جنوبی، از جمله کتابخانه‌های ارشاد شهر طبس، استاد سعیدی و قائم (عج) فردوس که قدمت آن‌ها به دهه‌های 20 و 50 شمسی برمی گردد، اغلب با همین نسخ خطی، شروع به کار کرده‌اند.

مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه و مدرس کارگاه ادامه داد: این منابع پویا و همچنان از طریق اهدا در حال ورود به کتابخانه‌ها است بنابراین آشنایی با این نسخ و شرایط حفظ و نگهداری آن ضرورت دارد.

بر اساس این گزارش، در دوره آموزشی «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» مباحثی چون مراحل ثبت و چاپ کتاب، انواع کاغذ، مرکب و مجلد نسخ و شیوه‌های صفحه آرایی مطرح شد.

همچنین رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه، با همراهی سیدمهدی نارمنجی، رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، در تعدای از کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی در شهرستان‌های بیرجند، فردوس، طبس و نهبندان حضور یافت و نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی موجود در این کتابخانه‌ها را بررسی و ثبت کرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270380