بازنشر «گوی و چوگان» از مجموعه نیاکان ما

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۱
 
 
کتاب «گوی و چوگان» به قلم جمال‌الدین اکرمی در قالب مجموعه‌ «نیاکان ما» سرگذشت ورزش در ایران را برای نوجوانان نقل می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در کتاب «گوی و چوگان» به قلم جمال‌الدین اکرمی نوجوانان با تاریخچه‌ کهن ورزش در ایران که به ۳هزار سال قبل برمی‌گردد، آشنا می‌شوند. روایت این کتاب با بیان تاریخچه‌ توپ در کشورمان آغاز می‌شود و در ادامه با سنگ‌اندازی، تاریخچه‌ پیدایش زورخانه‌ها، چوگان، قاپوق‌اندازی، انواع کشتی و... آشنا می‌شویم.

براساس خبر روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، کتاب با احادیث، توصیه‌ها و جمله‌های معصومین و بزرگان علم و فرهنگ که با تکیه بر ورزش کردن نقل شده‌، همراه است. همچنین «گوی و چوگان» که برای سومین ‌بار از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است‌، بیان سرگذشت پهلوانان ایرانی را از یاد نبرده است.

در بخشی از این اثر می‌خوانیم: «در دوره‌ کریم‌خان زند، نمایش ورزشکارها به ویژه برای مهمانان خارجی، خیلی مهم بود. در نمایش نیزه‌پرانی، پهلوان «الله‌وردی خان چتری باشی»، «نارنج»ی را کف دست یک نفر می‌گذاشت و نیزه‌اش را به طرف نارنج پرتاب می‌کرد، به طوری که نیزه نارنج را سوراخ می‌کرد ولی به شخصی آسیب نمی‌رساند. بلند کردن اسب و واژگون کردن فیل از نمایش‌های پهلوانی بود.»

گفتنی است این اثر در قالب مجموعه‌ای منتشر شده است که تلاش دارد نگاه متفاوتی به سرگذشت ایران داشته باشد و تاریخ را در دل زندگی مردم و فرهنگ آن‌ها جست‌وجو کند.

«گوی و چوگان» از سوی محمد حقانی تصویرگری شده و ۱۰هزار تومان قیمت دارد. شمارگان این کتاب ۴۴ صفحه‌ای ۵هزار نسخه است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 270342