​معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطیری»

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
 
 
انجمن علمی دانشجویان ایران‌شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی نشست معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطیری» را برگزار می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطیری» به کوشش انجمن علمی دانشجویان ایران‌شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی با حضور گردآورنده این کتاب باربد گلشیری،  محمود جعفری دهقی و  سید حسین مجتهدی برگزار می‌شود. دبیری نشست نیز بر عهده محمدعلی عزت‌زاده است.

در پشت جلد این کتاب به نقل از مهرداد بهار نوشته شده است: «این فرهنگی که ما داریم، از گاثای اوستا تا فرهنگی که در عصر اسلامی داریم در شاهنامه.
 
من بیایم ببینم اجزاء این‌ها از کجا آمده و در کجا سابقه‌ی فرهنگی این امر وجود دارد و درواقع به این نتیجه برسم که چه میزان از فرهنگ ما آریایی است، چه میزان بومی آسیای غربی است، ما در فرهنگ‌مان مدیون چه کسانی هستیم؟
 
این شاهنامه که یک اثر درخشان جهانی است مجموعه‌ی چه عناصر کهن فرهنگی ابتدایی است که هی با هم جمع شده، جمع شده مثل یک پیاز لایه‌های متعدد و فراوان پیدا کرده تا شده شاهنامه.
 
با تعصب به شاهنامه نگاه نکنم، به صورت مجموعه‌ی افتخارآمیزی که مطلقاً ایرانی و پاک و منزه از هرگونه تأثیر فرهنگی دیگری است. بیایم با این حقیقت نگاه کنم که ما چه‌قدر عاقلانه توانسته‌ایم فرهنگ‌های متعدد را هضم کنیم در این‌جا.»

نشست معرفی و بررسی کتاب «ما و جهان اساطیری» با حضور استادان، علاقه‌مندان این حوزه و گردآورنده این کتاب باربد گلشیری، سه‌شنبه ۲۰ آذر ماه ۹۷ از ساعت ۱۵ در تالار کمال دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268927