صدمین سال تولد سولژنیتسین؛ نوبلیست روسی

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۰
 
 
مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت صدمین سال تولد سولژنیتسین در روز سه‌شنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) ساعت ۱۰صبح، نشست ویژه‌ای با عنوان «سولژنیتسین و ادبیات مهاجرت» را برگزار می‌کند
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) بر اساس خبر دریافتی الکساندر سولژنیتسین، نویسنده‌ معاصر روسیه در یازدهم دسامبر ۱۹۱۸ به دنیا آمد و امسال صدمین سال تولد اوست.

او به سبب عقاید ضداستالینی خود در زندان و تبعید بود و بسیاری از نوشته‌های او شرح‌حال‌گونه است که در آن‌ها به شدت از نظام حاکم انتقاد می‌کند از جمله «یک روز از زندگی ایوان دنیسوویچ» (۱۹۶۲) که درباره‌ اردوگاه‌های کار اجباری در حکومت استالین است و مجمع‌الجزایر گولاک (۱۹۷۳) که افشاگری کل شبکه‌ اردوگاه‌های کار در شوروی است. این اقدامات به اخراج او از کشور در ۱۹۷۴ انجامید.


او در ۱۹۷۰ برنده‌ جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. در ۱۹۹۱ به روسیه بازگشت و در ۲۰۰۸ درگذشت. انستیتو سولژنیستین در مسکو درباره‌ ادبیات مهاجرت روسیه در صد سال اخیر تحقیق و فعالیت دارد و در سال‌های گذشته با مرکز فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب همکاری‌هایی در باب ادبیات مهاجرت ایران و روسیه داشته است.

مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت صدمین سال تولد سولژنیتسین در روز سه‌شنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) ساعت ۱۰صبح، نشست ویژه‌ای با عنوان «سولژنیتسین و ادبیات مهاجرت» را برگزار می‌کند که درباره‌ آثار سولژنیستین و ادبیات مهاجرت روسیه در صد سال اخیر بحث و گفت‌وگو می‌شود.

 زهرا محمدی،  آبتین گلکار،  شهرام همت‌زاده و سیدحسین طباطبایی در این نشست سخن می‌گویند. علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهیدبهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم مراجعه کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268692