صالحی در نخستین جلسه کارگروه ملی ارتقاء سلامت:

شورای فرهنگ سلامت باید بازوی توسعه اجتماعی نهادهای دیگر باشد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۷
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یکصدمین جلسه شورای فرهنگ سلامت و اولین جلسه کارگروه ملی ارتقای سلامت گفت: نباید بعد از چهل سال، نهادسازی جدید انجام داد و باید به نهادهای موجود توجه کرد تا بتوان ‏از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی به درستی استفاده کرد و این احساس ‏برای نهادها و سازمان‌ها ایجاد ‌شود که این شورا به سمت حل مشکلات حرکت می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید‌عباس صالحی در یکصدمین جلسه شورای فرهنگ سلامت و نخستین جلسه کارگروه ملی ارتقای سلامت که با حضور وزیر بهداشت و ‏معاونین این وزارتخانه در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با تاکید براین که فرهنگ ضلعی از اضلاع زندگی اجتماعی است، گفت: این نگاه در کنار سیاست و اقتصاد مهم است و برای انجام اقدامات توسعه‌ای در بخش‌های اقتصادی و امنیتی با شاخه‌های مختلف نیاز به بستر و فضای هماهنگ داریم و این نگاهی است که باید روز به روز بیشتر تقویت شود.
 
وی با اشاره به ضرورت نگاهی توسعه‌ای به فرهنگ، ادامه داد: اگر بتوانیم فرهنگی را به عنوان زیست بوم اجتماعی مبنا قرار دهیم، زندگی اجتماعی نسبت به قبل شرایط بهتری خواهد داشت و باید بتوانیم کیفیت و کمیت فرهنگ را افزایش دهیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براین که پیشگیری بر درمان مقدم است، خاطرنشان کرد: توجه به پیشگیری موجب کاهش هزینه‌های درمانی می‌شود و فرهنگ در حوزه پیشگیری، نقش زیادی دارد.
 
صالحی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ، موجب کاهش هزینه‌های اقتصادی می‌شود، افزود: اگر به موضوع خود مراقبتی توجه ‏کنیم، هزینه‌ها کمتر شده و نتیجه بیشتر و بهتری خواهیم گرفت.
 
وی با اشاره به تاثیر فرهنگ در افزایش خود مراقبتی، گفت: از سال ٩٣ شورای فرهنگ سلامت شکل گرفت و پرداختن به این موضوع نشان‌دهنده حرکت به سمت نگاه درست ‏است تا منافع پایدارتری داشته باشیم و با وجود این نگاه می‌توانیم از تمام ظرفیت‌های موجود ‏استفاده کنیم.‏
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود ظرفیت‌های لازم در کشور برای توسعه فرهنگ، تصریح کرد:  یکی از ظرفیت‌ها، وجود شورای فرهنگ عمومی است. در این شورا  بیش از ٣٠ نهاد یا سازمان دخیل هستند و این شورا سه عضو حقیقی دارد و بقیه اعضای آن حقوقی ‏هستند و می‌توان از این ظرفیت بهره برد.
 
صالحی در پایان با تاکید براین که شورای فرهنگ سلامت باید بازوی توسعه اجتماعی نهادهای دیگر باشد، افزود: نباید بعد از چهل سال، نهادسازی جدید انجام داد و باید به نهادهای موجود توجه کرد تا بتوان ‏از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی به درستی استفاده کرد و این احساس ‏برای نهادها و سازمان‌ها ایجاد ‌شود که این شورا به سمت حل مشکلات حرکت می‌کند. حضور وزارت بهداشت که در شورای فرهنگ عمومی تصویب شده است، به ادامه مسیر کمک می‌کند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268487