​نمایشگاه «وقف؛ چشمه همیشه‌ جاری» در کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس‌

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵
 
 
کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس‌ رضوی در راستای ترویج فرهنگ وقف و معرفی آثار مرتبط با آن، به مناسبت هفته وقف، اقدام به برگزاری نمایشگاهی از کتاب با موضوع این سنت حسنه به دو زبان فارسی و عربی کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکزاسناد آستان ‌قدس ‌رضوی، محمدجواد قوی؛ رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان، از برپایی نمایشگاه کتاب و اسناد با موضوع وقف خبر داد.
 
وی بیان کرد: کتاب‌های به نمایش‌ درآمده در این نمایشگاه، در 6 محور مختلف همچون آشنایی با مفهوم و موضوع وقف؛ معنا، کاربرد و نقش وقف از منظر اسلامی؛ قوانین و کارکردهای وقف و موقوفات؛ فرهنگ وقف و وقف‌نامه‌نویسی؛ کتاب‌های زبان عربی با موضوع وقف و اسناد موقوفات در جهان اسلام است. در محور آشنایی با مفهوم و موضوع وقف، منابعی همچون وقف و بهره‌مندی همگانی؛ وقف در ایران؛ نهاد وقف؛ عقد وقف و عناوینی از این‌دست به نمایش درآمده است.
 
قوی با اشاره به منابعی با محوریت معنا، کاربرد و نقش وقف از منظر اسلام، افزود: وقف و تمدن اسلامی؛ نقش وقف در تأمین نیازهای روز؛ ساختار وقف در جهان اسلام، چرا و چگونه وقف کنیم؟ و... بخشی از این منابع است.
 
رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان با بیان این‌که بخش دیگر این نمایشگاه شامل کتاب‌هایی با محوریت قوانین و کارکردهای وقف و موقوفات است، گفت: «احکام وصیت و وقف در فقه اسلامی»، «وقف‌پژوهی» و «آثار تربیتی و اجتماعی وقف» از جمله کتاب‌ها به نمايش‌درآمده در اين بخش است.
 
وی تصریح کرد: در موضوع فرهنگ وقف و وقف‌نامه‌نویسی، منابعی همچون فرهنگ وقف، مفاهیم بنیادین فرهنگ اسلامی؛ وقف و اوقاف در ایران؛ وقف اندیشۀ جاری؛ بررسی فقهی حقوقی نقش حاکم در وقف عام؛ نقش وقف در ترویج فرهنگ زیارت و... به منابع کتابخانه افزوده شده است.
 
قوی درباره برخی از آثار بخش عربی نمایشگاه نیز افزود: کتاب‌هایی همچون «احکام الوصایا و الوقف»، «الوقف و موقوفات امیرالمؤمنین (ع)»، «استثمار الأموال الموقوفه»، «الوقف فی الأسلام» و «الوثائق الوقفیه» در این بخش به نمایش درآمده‌اند.
 
رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل این سازمان گفت: «اصفهان آیینۀ وقف و هنر»، «اسناد موقوفات قائن»، «موقوفات اسلامی در بیت المقدس» و «وقف در کاشمر» از کتاب‌هایی با موضوع اسناد موقوفات در جهان اسلام در این نمایشگاه است.
 
وی در پايان با بیان اینکه کتاب‌های این نمایشگاه، تنها بخشی از منابع موجود در کتابخانه مرکزی آستان‌قدس است، بیان کرد: اين نمايشگاه به مدت 10 روز در ایام هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر، همه‌روزه در طبقۀ همکف کتابخانه مرکزی آستان ‌قدس واقع در حرم مطهر رضوی، در حال برگزاری است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267771