«دروازه مردگان» در بوته نقد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۷
 
 
نخستین جلد از مجموعه «دروازه مردگان» با عنوان «قبرستان عمودی» در فرهنگسرای ارسباران خوانش و بررسی می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در نشست ادبی «دوشنبه‌های داستانی» کتاب «قبرستان عمودی» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی با حضور جمال‌الدین اکرمی؛ نویسنده، شاعر و تصویرگرا دبیات کودک و نوجوان و مصطفی علیزاده؛ منتقد ادبی و مجری خوانش و بررسی می‌شود.

«قبرستان عمودی» جلد اول از رمان سه جلدیِ «دروازه مردگان» است که از سوی نشر افق منتشر شده است، جلد دوم آن هم با نام «همه می‌میریم» به زودی چاپ و روانه بازار می‌شود. و جلد سوم هم در دست نگارش است.

داستان رمان قبرستان عمودی به شکل تودرتو، توسط پسر نوجواني در روزگار حاضر روايت مي‌شود که به شکلي تصادفي دست‌نوشته‌ای از زمان مظفرالدين شاه به دست او رسيده و مشغول خواندنش شده است. نويسنده‌ آن دست‌نوشته قديمي و مرموز، خبر از خانه‌ای می‌دهد که قاليبافخانه‌ای است که کودکان بی‌سرپرست و دزديده و خريده‌شده در آن، در شرايطی سخت مشغول کار هستند و در دیوار‌های آن خانه جنازه‌هایی دفن شده است. حوض ترسناک و رازآلودی در حياط خانه است که کودکي در آن غرق مي‌شود و حول آن حوادث غريبي شکل می‌گيرد.

داستان قبرستان عمودی، همچون بسياري از داستان‌های ديگر شاه‌آبادی، از دل تاريخ و روايت‌های تاريخی برساخته شده و بيرون آمده است و ردپای حوادث و شخصيت‌های تاريخی واقعی، همچون حضور میرزا حسن‌خان رشدیه به عنوان یکی از شخصیت‌های داستان، در آن ديده می‌شود.

براساس خبر روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند ساعت 17 دوشنبه 30 مهرماه به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بعد از پل سید خندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 266599