در رونمایی از دو کتاب با موضوع اورارتوها مطرح شد

سفال‌های پسا اورارتویی و ارتباط این فرهنگ با روزگار مادها

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۱
 
 
نشست «فرهنگ و تمدن اورارتویی» همراه با رونمایی از کتاب‌های «کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی از ایران» برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست «فرهنگ و تمدن اورارتویی» همراه با رونمایی از کتاب‌های «کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی از ایران» نوشته مریم دارا، عضو هیئت علمی پژوهشکده زبانشناسی کتیبه‌ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

در این مراسم دارا به معرفی دو کتاب «کتیبه‌های میخی اورارتویی از ایران» و «کتیبه‌های هیروگلیف اورارتویی» از ایران پرداخت.

او با اشاره به پژوهش 74 و 72 کتیبه به دست آمده در ایران در این کتاب‌ها و با بیان مقدمه‌ای در زمینه زبان اورارتویی، خط میخی و هیروگلیف این قوم درباره هر یک از این کتیبه‌ها توضیحاتی ارائه داد.

حمید خطیب شهیدی دیگر سخنران این نشست نیز با بیان مرزهای اورارتویی بر این موضوع تأکید داشت که نمی‌توان مزرهای اورارتویی را تا تالش گسترده تصور کرد.

 او همچنین به محوطه‌های اورارتویی شرق دریاچه ارومیه اشاره و پیشینه کاوش‌های خود در این مناطق را بیان کرد.

بهروز عمرانی، معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری دیگر سخنران این نشست به بیان محوطه‌های عصر آهن و اورارتویی در آذربایجان شرقی و غربی پرداخت.

او سفال‌ها و معماری مخصوص هر یک از این محوطه‌ها را برشمرد و با اشاره به مطالب مطرح شده در کتاب دارا به آسیب تعدادی از کتیبه‌های اورارتویی در محوطه‌های یاد شده اشاره کرد.

مهرداد ملک‌زاده، باستان‌شناس و عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیز در سخنانی درباره محوطه‌ها و سفال‌های پسا اورارتویی سخن گفت و ارتباط این فرهنگ با مادها را برشمرد.

او با اشاره به فرهنگ مادها در غرب ایران به شرح ارتباط ماد و اورارتو و پایان تاریخ اورارتوها پرداخت.

در ادامه این مراسم پیام کتبی پروفسور میریو سالوینی از رم توسط مریم دارا قرائت شد که در آن به معرفی کوتاه اورارتوها و حضورشان در آذربایجان اشاره شده بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 265398