صالحی در جلسه هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات:

همه پژوهش‌های وزارتخانه در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات انجام شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۶
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین جلسه هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در سال جاری با تاکید بر اینکه در این دوره همه پژوهش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از سوی این پژوهشگاه صورت بگیرد، گفت: در گذشته پژوهش‌های مختلفی از سوی معاونت‌ها و سازمان های وزارتخانه انجام می گرفت که در حال حاضر همه اقدام‌های پژوهشی به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات واگذار شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی افزود: پژوهشگاه‌های مختلفی در سراسر کشور وجود دارد اما باید به فلسفه وجودی و مزیت‌های نسبی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در مقایسه با دیگر پژوهشگاه‌ها تمرکز داشت.
 
وی ادامه داد: بر اساس اساسنامه این پژوهشگاه، دو فلسفه وجودی برای آن در نظر گرفته شده که پشتوانه نظری و میدانی بودن آن یکی از فلسفه‌های وجودی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است.
 
صالحی تصریح کرد: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات باید به‌عنوان پشتوانه نظری و میدانی برای حوزه فرهنگ، هنر و ارتباطات این وزارتخانه با توجه به گستره ای که ارتباطات پیدا کرده است، باشد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: باید به گونه ای در مسیر وظایف محوله حرکت کرد که این پژوهشگاه به عنوان مادر در این زمینه محسوب شود و در حوزه های عملیاتی و نظری نقطه اتکا برای فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ارتباطاتی برای وزارتخانه و دیگر مجموعه ها باشد.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دومین فلسفه وجودی این پژوهشگاه بر اساس اساسنامه آن، پشتوانه نظری و پیمایشی آن برای معاونت‌ها و سازمان‌های ذیربط است.
 
وی تصریح کرد: با حذف کارهای پژوهشی از سوی معاونت‌ها و سازمان‌های مختلف وزارتخانه، نقش پشتوانه‌ای نظری و پیمایشی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات پر رنگ‌تر می‌شود.
 
صالحی تاکید کرد: با توجه به این امر وزارتخانه می‌تواند به‌عنوان یک مصرف‌کننده عمده باشد و حوزه نیازهای خود در این زمینه را جدی‌تر دنبال کند.
 
وی با اشاره به انتخاب محمد سلگی به‌عنوان رئیس این پژوهشگاه گفت: آقای سلگی با این رویکرد که با دغدغه‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های سینمایی، فرهنگی، هنری و ... آشنا بودند انتخاب شدند و فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه نیز باید بیش از پیش در زمینه‌های فعالیت‌های پژوهشی معاونت‌ها و سازمان‌های وزارتخانه مورد تمرکز قرار بگیرد.
 
صالحی تصریح کرد: در بودجه امسال نیز بر این اساس همه اقدامات پژوهشی ستادی و استانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معطوف به این پژوهشگاه شده است و وزارتخانه باید به‌عنوان مصرف‌کننده عمده در حوزه نظری و پیمایشی باشد تا از این طریق بخش علمی‌اش ارتقا یابد.
 
در ابتدای این جلسه محمد سلگی رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ضمن ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت‌های پژوهشی پژوهشگاه در ٦ ماه گذشته، گفت: در این بازه زمانی تلاش کردیم بازگشت به ماموریت‌ها و اهداف تاسیس پژوهشگاه را داشته باشیم.
 
وی افزود: ازجمله اقدامات این پژوهشگاه با هدف بازگشت به ماموریت‌ها و اهداف محوله، احیای دوباره جشنواره فرهنگی سال، ارزیابی جشنواره‌های مهم وزارتخانه مانند جشنواره‌های فیلم، موسیقی، تئاتر، کتاب سال و ... است.
 
سلگی توجه و تاکید بر برنامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد و مبتنی بر برنامه‌های ریاست جمهوری، تعامل با معاونت‌های وزارتخانه و انجام فعالیت‌های پژوهشی مورد نیاز آن‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه، مذاکرات با خانه کتاب، سازمان سینمایی، معاونت امور هنری و ... را از دیگر اقدامات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در ٦ ماه گذشته برشمرد.
 
همچنین به گفته رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، مذاکره با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برای احیای اقدامات پژوهشی، بازنگری در سیاست‌های حوزه نشر،انجام طرح های ملی مانند موج چهارم پیمایش‌ها، ارزش‌ها و نگرش‌ها و پیمایش مصرف کالاهای فرهنگی، بررسی تبعات الحاق ایران به کنوانسیون برن و ... دیگر اقدامات این پژوهشگاه است.
 
در این جلسه براساس دستور جلسه، گزارشی از حسابرسی سال ٩٥ این پژوهشگاه ارائه شد و درباره مسائل این حسابرسی و چگونگی روند پیش رو بحث شد.
 
همچنین ارائه گزارشی از روند جذب اعضای هیات علمی پژوهشگاه، چگونگی روند تائید علمی اعضای هیات علمی، گروه‌های مختلف پژوهشکده ها و ... از دیگر محورهای مورد بحث میان اعضای هیات امنای پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264328