معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد:

بخش فرهنگ باید برای تقویت امید و اعتماد در جامعه تلاش كند

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷
 
 
اسحاق جهانگیری؛ در جلسه هیات امنای سازمان اسناد و كتابخانه ملی ضمن نقش موثر فرهنگ در امید‌آفرینی به جامعه بر لزوم توجه بیشتر به کتابخانه ملی تاکید کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نقل از وب‌سایت معاون اول رئیس‌جمهور، در این جلسه اسحاق جهانگیری با تاكید بر توسعه برنامه‌های فرهنگی در مقطع كنونی كشور، گفت: نخبگان و اهل فرهنگ در این مقطع مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و سازمان اسناد و كتابخانه ملی نیز می تواند در این زمینه نقشی اثرگذار ایفا كند.
 
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط حساس كنونی، افزود: در این مقطع بیش از هر زمان دیگر باید امید و اعتماد مردم تقویت شود و در این راستا انتظارها و توقعات از بخش فرهنگ بیش از سایر بخش‌هاست.
 
وی با اشاره به گزارش ارائه شده درخصوص عملكرد یكساله سازمان اسناد و كتابخانه ملی، اقدامات صورت گرفته را مثبت ارزیابی كرد و گفت: كتابخانه ملی از نظر دریافت اعتبار و منابع مالی همواره مظلوم بوده است كه باید بصورت ویژه به این سازمان توجه شود.
 
در این جلسه كه وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز حضور داشتند،‌ اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ضمن ارائه گزارش عملكرد سال 96 این سازمان، اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا را تشریح كرد. وی همچنین با اشاره به خرید و فراهم آوری نزدیک به  هزار و 500 نسخه خطی برجسته در سال گذشته، ادامه داد: آمار نسخ خطی سازمان در یک سال اخیر ارتقاء یافته و به 40 هزار نسخه رسیده است.
 
رونمایی از سامانه دانش نامه ایران زمین، رونمایی از فاز نخست سامانه فهرست نسخ خطی فارسی جهان، برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، برگزاری نشست منطقه‌ای یونسكو در سال 2017 با حضور نمایندگان یازده كشور و انعقاد 15 تفاهم‌نامه همكاری خارجی ازجمله اقدامات صورت گرفته سازمان اسناد و كتابخانه ملی در سال 96 بود كه گزارش آن توسط رئیس این سازمان ارائه شد.
 
در ادامه این جلسه برخی پیشنهادات مطرح شده از سوی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی مورد بحث و تصمیم‌گیری قرار گرفت. تصویب آیین‌نامه كمیسیون دائمی هیات امناء سازمان، تفویض آیین‌نامه‌های داخلی مورد نیاز سازمان به كمیسیون دائمی با اطلاع هیات امناء، بررسی گزارش عملكرد مالی سال 95 سازمان، تصویب بودجه سال 97 و تصویب اصلاحیه بودجه سال 96 سازمان اسناد و كتابخانه ملی از جمله موضوعاتی بود كه در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی نیز اتخاذ شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 264228