چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید

نگاهی نو به معلولیت در کتاب «سیمای معلولیت در سینما»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۰
 
 
کتاب «سیمای معلولیت»، اثر پریسا افتخار با اشاره به موضوعات و مشکلات معلولان از سوی انتشارات سیمای شرق راهی بازار نشر شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «سیمای معلولیت در سینما» تالیف پریسا افتخار است که با مقدمه‌ای از دکتر محمدسلطانی‌فر از سوی انتشارات سیمای شرق به چاپ رسیده است. تجربه‌ شخصی پریسا افتخار پس از سانحه تصادف و معلولیت ِمتعاقبِ آن دلیلی شد تا چراغ سؤال‌های مرتبط با چیستی و هستی زندگی در ذهن او روشن شود و  به نوشتن این کتاب بیانجامد.
 
افراد معلول، یک گروه اجتماعی محسوب می‌شوند که از منظر جامعه‌شناختی صرفا یک کمیت نیستند تا به‌عنوان عدد و رقم در آمارگیری‌ها و سرشماری‌ها لحاظ شوند. این افراد نیز درون یک کل از جامعه زندگی می‌کنند و مانند تمام گروه‌های دیگر که ابعاد فیزیکی و روانی مختلفی دارند، دارای حق و حقوق خاص خود هستند. لذا این کتاب با وارد کردن مبحث رسانه و به‌ویژه سینما سعی دارد در شیوه بازنمایی افراد معلول و تغییر کیفیت زندگی آن‌ها موثر واقع شود. نکته‌ دیگری که در این کتاب به آن پرداخته شده قابل‌تامل بودن نحوه تعامل رسانه‌ها با افراد معلول و معلولیت است که ابتدا با تعریف مفاهیم مرتبط با این حوزه ابهام و پیچیدگی را از آن دور می‌کند.
 
پریسا افتخار تلاش کرده است ابتدا به تاریخچه معلولیت، الگوهای معلولیت، سینمای معلولیت و نگرش‌های تاریخی و تعاریف مرتبط با آن بپردازد تا ابهامات، کژی‌ها و نادرستی‌های احتمالی در ذهن مخاطب از بین برود و ادامه مسیر با شناختی نسبتا صحیح‌تر پیموده شود. در گام بعدی، هدف این بوده که با عرضه چهارچوبی برای سنجش ِنحوه بازنمایی معلولیت، ابزاری در اختیار فیلمسازان، کارگردانان، دست‌اندرکاران، عوامل و پژوهشگران حوزه رسانه، به‌ویژه سینما و تلوزیون قرار گیرد تا از طریق آن بتوانند هرگونه اثر سینمایی یا تلویزیونی را از نظرِ نوع و نحوه بازنمایی معلولیت ارزیابی کنند. در پایان نیز چهار فیلم سینمایی به‌عنوان نمونه و کار عملی بررسی شده‌اند.
 
کتاب «سیمای معلولیت» در 140 صفحه و با قیمت 15000تومان از سوی انتشارات سیمای شرق، ناشر تخصصی کتاب‌های حوزه رسانه، ارتباطات و روابط‌ عمومی در تابستان 1397 به چاپ رسیده است.

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263730