نمایش نسخه‌های خطی و چاپی درباره امام رضا (ع) در «رخسار ماه»

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
 
 
نمایشگاه «رخسار ماه» با موضوع آثار تاریخی و نسخه‌های خطی مرتبط با امام رضا (ع) در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک و نمایشگاه کتاب‌های چاپی مرتبط با امام رئوف، همزمان با آئین گرامیداشت میلاد حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت، در بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران افتتاح می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «رخسار ماه»، آثار گوناگون تاریخی و نسخه‌های خطی مرتبط با امام رضا (ع) و نمایشگاه کتاب‌های چاپی درباره هشتمین ستاره تابناک آسمان ولایت و امامت، گنجینه‌ای از فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی فراروی دوستداران تاریخ و فرهنگ می‌گذارند.
 
کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، در میان آثار گوناگون تاریخی و نسخه‌های خطی از تاریخ و فرهنگ این سرزمین در گذر هزاره‌ها، نمونه‌هایی از گوهرهای تاریخی مرتبط با امام رضا (ع) را در گنجینه خود نگه داشته است. نمایشگاه «رخسار ماه» گزیده آثار یادبود امام رضا (ع) در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، منظومه‌ای از آثار گوناگون تاریخی همچون سکه و تمبر، به همراه نسخه‌های خطی و قطعه‌های خوش‌نویسی مرتبط با امام رضا (ع) را در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک دربرمی‌گیرد.
 
سکه‌های ولایت‌عهدی و یادبود جشن میلاد امام رضا علیه‌السلام در کنار تمبرهایی با تصویرهای مسجد گوهرشاد، نقاره‌خانه، پنجره فولاد، ضریح قدیمی و نخستین سنگ مزار حرم مطهر رضوی، گوشه‌هایی از این نمایشگاه را زینت بخشیده‌اند. قطعه‌های خوش‌نویسی و نسخه‌های خطی به ویژه زیارت علی‌بن موسی‌الرضا (ع)، بخشی دیگر از نمایشگاه به‌شمار می‌آید.
 
نمایشگاه کتاب‌های چاپی با موضوع امام رضا (ع) نیز رنگین‌کمانی از منشورات و انتشارات در زمینه فرهنگ رضوی را به نمایش می‌گذارد. کتاب‌هایی چون «مسند الامام الرضا علیه‌السلام»، «مجموعه مقالات دومین همایش سیره و معارف رضوی»، «واژه‌نامه زیارت و حرم مطهر امام رضا»، «رفتارهای اخلاقی و اجتماعی امام رضا»، «الامام علی الرضا ولی‌عهد المامون»، «سلطان علی بن موسی الرضا»، «اخبار و آثار حضرت امام رضا علیه‌السلام»، «زندگی سیاسی هشتمین امام حضرت علی بن موسی الرضا علیه‌السلام»، «خطبه توحیدیه»، «الامثال و الحکم المستخرجه من کلمات الامام الرضا علیه‌السلام»، «فضایل و سیره امام رضا در آثار علامه حسن‌زاده آملی»، «همگام با امام رضا علیه‌السلام از مدینه تا مرو»، «دو سفر آسمانی»، «مدایح رضوی در شعر فارسی»، «مناظرات امام رضا علیه‌السلام با علمای ادیان مختلف»، «شمس ولایت»، «امام رضا و ایران»، «خورشید خراسان»، «حدیقه الرضویه شرح حال حضرت رضا علیه‌السلام» و «تاریخ مشهد مقدس»، «حقایق شیرین»، «کتاب شمس الشموس یا تاریخ آستان قدس»، «کتیبه خورشید»، «خراسان سرزمین نور» و «ضمانتنامه آهو» از نویسندگان و پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی، پاره‌ای از نگاشته‌هایی‌اند که در این نمایشگاه ارائه شده‌اند.
 
آئین گرامیداشت میلا حضرت فاطمه معصومه (س) و گشایش دو نمایشگاه یادشده، از ساعت 17 و 30 روز شنبه 23 تیر 1397 خورشیدی در کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی میدان امام خمینی (ره)، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق) برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 263198